Pokusy o vypestovanie sadeníc ZLYHÁVAJÚ? Tieto SADENICE je jednoduchšie kúpiť ako sa trápiť s pestovaním vlastných

Publikované: 12 februára 2024Prečítané: 490Značky: , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Na začiatku sezóny si každý záhradkár naplánuje úrodu, rozhodne sa, čo bude siať a ako si to všetko rozloží v čase.

Mnohí už vedia, že pestovanie niektorých rastlín „od semienka“ si vyžaduje toľko vedomostí a práce, že sa určite oplatí nezasiať si ich, ale kúpiť si už nahnané sadenice.

Mnoho záhradkárov dospelo práve k tomuto záveru po mnohých pokusoch a neúspechoch. Tento prípad sa týka zeleniny aj okrasných rastlín.

Aké rastliny sa teda pestujú zo semien tak ťažko, že je lepšie kupovať sadenice?

Petúnia

Len siatie semien tejto rastliny na sadenice nie je ľahká úloha, zaberie veľa času a vyžaduje určité znalosti.

Ale pestovanie sadeníc petúnie prináša záhradníkom oveľa vážnejšie ťažkosti. Petúnie sú v štádiu sadeníc náchylné na čiernu nohu a akonáhle ochorejú, nie je možné ich zachrániť.

Môže sa vyskytnúť aj hniloba koreňov, pretože sadenice sú veľmi citlivé aj na mierne preliatie. Preto počas celého obdobia od výsevu až po konečné presádzanie klíčkov treba pôdu opatrne napájať vodou (najlepšie z injekčnej striekačky) a veľmi pozorne sledovať vlhkosť pôdy.

Ďalším problémom je veľkosť klíčkov. Rastú pomerne malé a z tohto dôvodu sa ťažko presádzajú. Preto je lepšie kupovať rastliny pestované na jar, ktoré budú krásne kvitnúť počas celej sezóny a ušetria nám tak trápenie a stres spojený s vlastnými priesadami.

Koreň zeleru

Ani tu siatie a pestovanie sadeníc nezaručuje úspech. Pre plný rozvoj sadeníc zeleru treba dbať na správnu zálievku, ideálnu teplotu a osvetlenie.

Sadenice musia byť vysadené včas – inak sa roztiahnu. Toto sa musí robiť opatrne, aby sa nepoškodili jemné klíčky.

Semená zeleru klíčia veľmi dlho a nikdy nie všetky. Po mesiaci majú sadenice len dva listy. Pri výrobe sadeníc zeleru musíte byť trpezliví, pestovanie sadeníc trvá od 7 týždňov až po viac ako 2 mesiace.

Treba ich správne prihnojiť, aby prerástli do koreňov, pred presadením ich otužovať a nezabúdať na správnu hĺbku výsadby. Klíčenie vyžaduje vysokú teplotu a potom nižšiu, ale nie menej ako 14 stupňov na dlhší čas, pretože to môže zabrzdiť rast rastliny a dokonca spôsobiť vyradenie kvetenstva.

Záhradná jahoda

Ďalším príkladom sú jahody. Výsev semien pre sadenice, ako aj starostlivosť o ne je tiež plná veľkých ťažkostí.

Jahoda potrebuje na klíčenie špeciálnu pôdu, semená majú nízku klíčivosť a sadenice často hnijú. Predsejbové ošetrenie osiva môže tieto ťažkosti minimalizovať.

Zber semien jahôd sám je nepraktický. Neexistuje žiadna záruka, že rastliny pestované z nich si zachovajú odrodové vlastnosti. Najlepšie je kupovať semená od dôveryhodných predajcov.

Sadenice potrebujú veľa svetla a vegetačné obdobie ich núti vysievať už vo februári. Preto je potrebné ich dodatočne osvetliť umelým osvetlením – fytolampami.

Semená jahôd nezakopávame, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa ich korienky objavia na povrchu spolu so samotným klíčkom. A keďže sú veľmi jemné, bude ich treba pracne namáčať drievkom, špáradlom alebo zápalkou.

Paradajky, paprika a baklažány

Výsev sadeníc paradajok, papriky či baklažánu v niektorých prípadoch minie účinku a s nákupom hotových sadeníc si ušetríte mnoho sklamaní.

Ak ste záhradník začiatočník a plánujete zasadiť iba niekoľko kríkov papriky alebo baklažánu, hra so sadenicami bude nerentabilná. Riziko zlyhania je zároveň pre neskúseného záhradníka vysoké.

Ak bývate v chladnej oblasti, nemáte skleník ani tunel a váš dom je orientovaný len na sever. Zároveň nemáte možnosť poskytnúť sadenici dodatočné osvetlenie.

Vaše sadenice budú krehké, natiahnuté, bledé, čo skomplikuje ich adaptáciu po presadení. Ak pri pestovaní urobíte ešte aj chyby, je veľmi málo pravdepodobné, že by ste vyskúšali vlastné paradajky.

Optimálnym riešením bude preto kúpa hotových, zdravo vyzerajúcich sadeníc.

Ak už čelíte útrapám pri pestovaní a skončí to úspešne, budúcu sezónu vás bude zrejme lákať vypestovať si vlastné sadenice.

Samozrejme, „kúpené“ sadenice majú svoje potenciálne nevýhody. Nie je možné posúdiť kvalitu semien, z ktorých boli vypestované, a byť si istý deklarovanou odrodou.

Tiež neviete, či samotné sadenice a pôda boli pestované organicky. Ale tu je cesta von: kupujte sadenice iba od certifikovaného výrobcu v špecializovanej škôlke.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!