Len skúsení záhradkári vedia, že slepačí hnoj je pre jahody to najlepšie, čo sa dá tejto plodine dať. Je to takpovediac najchutnejšie hnojivo.

Reklamy

Ak ste niekedy hnojili kuracím trusom, pravdepodobne si pamätáte, ako jahodové kríky reagujú okamžitým rastom a uvoľnením viacerých stoniek kvetov.

Samozrejme, môžete použiť aj konský alebo kravský hnoj, ale maximálny účinok získate len zo slepačieho hnoja! Poďme zistiť, čo je v kuracom truse, vďaka ktorému jahody produkujú maximum plodov!?

Kurací trus mierne okyslí pôdu, ale nebojte sa, je to dobré pre jahody, pretože úroda lepšie rodí, keď má pôda 6 až 7 PH, ale nie viac.

Mimochodom, mnohí záhradníci nadmerne pridávajú popol pod jahody, v dôsledku čoho sa pôda stáva zásaditou, pretože popol znižuje kyslosť - a tým klesá výnos.

Slepačí hnoj obsahuje veľké množstvo ľahko stráviteľného dusíka v amónnej forme, preto je ideálny čas na jeho aplikáciu apríl alebo začiatok mája, ešte pred uvoľnením stoniek kvetov.

Hnojivo obsahuje aj fosfor, draslík, horčík a oxid vápenatý, je to mimochodom vápnik, ktorý mierne okysľuje pôdu. To všetko si jahody berú svojimi koreňmi, aby vytvorili veľkú úrodu plodov.

Ako správne pripraviť infúziu? Živná zmes sa získa v nasledujúcich pomeroch: 1 kg čerstvého kuracieho hnoja sa namočí do 10 litrov vody na 5-7 dní.

Potom sa každý liter výsledného hnojiva zriedi ďalšími 15 litrami čistej vody a touto zmesou sa už jahody zalejú, jeden liter na každý krík.

Ak kurací trus nie je čerstvý, ale už zatuchnutý, zrieďte ho podľa nasledujúcich pomerov: 2 kg na 10 litrov vody, potom každý liter zrieďte 10 litrami vody a zalejte kríky.

Môžete použiť aj granulovaný hnoj, možno ho aj vylúhovať alebo rozsypať nasucho pod jahody - 1 polievková lyžica na každý krík.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!