Načasovanie výsevu závisí od mnohých faktorov. Najdôležitejším je počasie, potom či vysievame do tunela alebo skleníka, od regiónu a spôsobu výsadby – sadenice alebo semená.

Reklamy

Žiadny záhradkár neodmietne čerstvú uhorku či paradajku. Dopestovať dobré plodiny však nie je také jednoduché. Keď sa ponáhľate zasiať semená, budú hniť v studenej zemi, alebo bude moc neskoro – a budete čakať na účinky až do neskorej jesene a závistlivo pozerať na úspech svojho suseda.

Preto, aby všetko prebehlo tak, ako má, treba k výberu momentu sejby pristupovať so všetkou vážnosťou.

Kedy zasiať uhorky

Uhorky sa pestujú rôznymi spôsobmi. Jeden záhradník ich vysieva do voľnej pôdy, iný do skleníka a ďalší pestuje sadenice vopred. Všetky tieto možnosti prinášajú výsledky, ale v rôznych časoch.

Kedy môžete zasiať uhorky na otvorenom teréne

Keď sa pôda do hĺbky lopatového bajonetu zahreje na 13-15 ° C, smelo zasievame uhorky na otvorenom priestranstve.

Spravidla to bude v druhej polovici apríla.

Kedy zasiať uhorky v skleníku

Výsev uhoriek v skleníku, najmä s núdzovým vykurovacím systémom, je možné vykonať o 3 až 4 týždne skôr ako výsev na otvorenom priestranstve.

Ak chcete urýchliť zber, nalejte horúcu vodu na pôdu, prikryte plodiny fóliou alebo netkanou textíliou a počas chladných nocí vykurujte skleník.

Kedy zasadiť sadenice uhorky vonku

Sadenice uhoriek vysadené v zemi by nemali byť staršie ako 30 dní, inak sa ich miera prežitia zníži o viac ako polovicu. Optimálny vek sadeníc uhoriek je 18-25 dní, čo znamená, že uhorky by sa mali vysievať 3 týždne pred plánovanou výsadbou.

Kedy zasiať cuketu na otvorenom teréne

S výsevom cukety na otvorenom priestranstve je možné začať až po zahriatí pôdy na 12-14°C, keď v noci teplota prestane klesať pod 8°C. Týždeň pred výsevom je vhodné pôdu prikryť čiernym filcom alebo agrotextíliou, aby sa zem čo najviac zohriala.

Po zasiatí by sa prikrývka nemala odstraňovať, nechať klíčky objaviť sa a urobiť v nej pre ne rezy.

Kedy je najlepšie zasiať paradajky na sadenice v tomto roku si prečítajte v tomto článku!

Čo teda zasejeme ako prvé?

Už koncom februára a v marci môžeme vysievať zeler , pór a cibuľu na priesady. Od vyklíčenia po zasadenie do zeme to trvá 50 – 60 dní. Ak zasejete príliš neskoro, tento rok sa úrody nedočkáte.

Jarnú cibuľku možno vysievať len za predpokladu, že máme skleníky, kde sa dajú uchovávať až do zasadenia do zeme.

Koreňová petržlenová vňať – môžete zasiať do zeme už teraz, samozrejme za predpokladu, že je pôda rozmrznutá.

Teplomilná zelenina, korenie a baklažán – na parapete.

Ako vypočítať výsev sadeníc

Informácie v tabuľke možno použiť na výpočet načasovania výsevu sadeníc. Na tento účel pripočítajte k číslu definujúcemu dĺžku vegetačného obdobia počet dní potrebných na klíčenie semien a 5 dní (približne) na adaptáciu rastlín po výsadbe do zeme. Výsledné číslo potom odpočítajte od dátumu, ktorý plánujete zberať.

Druh zeleniny Priemerné vegetačné obdobie (dní)
Baklažán 100 – 120
Cuketa 40 – 60
Biela kapusta 50 – 200
Karfiol 70 – 120
Uhorky 35 – 60
Paprika 80 – 120
Zeler 80 – 180
Paradajky 90 – 130
Tekvica 90 – 130
Druh zeleniny Čas klíčenia semien (dní)
Baklažán 8 – 14
Cuketa 4 – 8
Biela kapusta 3 – 6
Karfiol 3 – 6
Uhorky 4 – 8
Paprika 8 – 15
Zeler 12 – 22
Paradajky 4 – 8
Tekvica 4 – 8

Napríklad, ak chcete zbierať paradajky v druhej dekáde júla (povedzme 20.). Na obale je napísané, že vegetačné obdobie vybranej odrody trvá 130 dní: 130 + 7 + 5 = 142, čo znamená, že od 20. júla musíte odratať 142 dní.

To znamená, že 28. februára musíte zasiať semená paradajok na sadenice.

Dátumy sú samozrejme približné, pretože vývoj rastliny ovplyvňuje veľké množstvo faktorov. Oblasť, teploty v danom ročnom období, vegetačné obdobie danej odrody a predovšetkým spôsob pestovania: napríklad vo vyhrievanom skleníku alebo na otvorenom priestranstve.

Dúfame, že tieto informácie budú pre vás užitočné a budete si môcť starostlivo vybrať dni na výsadbu a o pár mesiacov sa budete tešiť z vynikajúcej úrode.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!