Teší sa veľkej obľube a má mnoho benefitov nie len pre vaše ZDRAVIE. Eucalyptus si hravo vypestujete aj DOMA na parapete

Publikované: 12 februára 2024Prečítané: 765Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Existuje mnoho spôsobov, ako eukalyptus využiť – od aromaterapie až po kvetinový aranžmán. Ide o krásnu rastlinu, o ktorej sa ale hovorí, že nie je pre záhradníkov začiatočníkov. My vám ale poradíme, ako ho pestovať.

Cez leto si ho môžete nasušiť

Hoci najvyššie druhy eukalyptusov alebo blahovičníkov merajú až 100 metrov, v českých podmienkach nikdy toľko nevyrastú, pretože nemajú tak dôkladne vyvinutý koreňový systém. Ich pestovanie tu nie je úplne jednoduché, nedarí sa im počas zimy, kedy často zájdu, preto ide rozhodne o rastlinu pre skúsených pestovateľov.

Často sa tak rastlina pestuje na jar zo semienka znova. Nakoniec to ale nevadí, pretože počas leta rastie veľmi rýchlo, vytvorí bohatý krík a na jeseň môžete jej listy využiť na liečebné účely či vetvičky do suchej väzby.

Ako pestovať eukalyptus

Blahovičníkom pestovaným na Slovensku vyhovuje letnenie vonku a zimovaniu v chladnej miestnosti. Pokiaľ sa teda chcete pokúsiť o ich pestovanie, vyskúšajte ich najprv ako rastlinu v kvetináči. Ako zimovisko sa hodí napríklad zimná záhrada alebo zasklený balkón.

Teplota by tu nemala klesnúť pod 8 °C, ale nemala by byť príliš vysoká. Zálievku obmedzte, pretože hlina by nemala byť premokrená, ale zároveň by nemala nikdy preschnúť. Z vyššej vlhkosti vzduchu sa na ňom môže objaviť edém.

Von by sa eukalyptus mal presunúť až v období, keď nehrozia nočné mrazíky, teda až v druhej polovici mája. V dobe vegetácie potrebuje blahovičník dostatočnú zálievku, hnojte potom jedenkrát týždenne viaczložkovým hnojivom, v zime stačí hnojiť len raz mesačne. Dobre sa mu bude dariť po hnojive s prevahou draslíka.

Ideálnym obdobím na nákup novej rastliny je apríl až jún. Pokiaľ sa oň budete dobre starať, v priebehu niekoľkých mesiacov svoju veľkosť zdvojnásobí. V zime kvôli nedostatku svetla a tepla neporastie vôbec.

Eukalyptus je náročný na svetlo, potrebuje ho veľa, ale rozptýlené. Priame slnečné lúče mu nesvedčia. Pokiaľ ho máte v byte, vyvarujte sa postaviť ho na parapet okien smerujúcich na juh, lepší je východ či západ. Nedostatok svetla sa prejavuje vyťahovaním rastliny, ktorá púšťa dlhé a slabé výhony s riedkymi listami.

Až budete sadiť malú rastlinku kúpenú v záhradníctve do kvetináča, siahnite po obyčajnom záhradníckom substráte z rašeliny, ktorý premiešajte s pieskom. Jeden diel piesku na štyri diely zeminy. Piesok zaistí priepustnosť substrátu a eukalyptus neuhnije.

Eukalyptus presádzajte pravidelne do kvetináča o jednu, maximálne dve veľkosti väčšieho. Kým rastlinka zosilnie, poskytnite jej nejakú oporu. Blahovičník patrí k rastlinám, ktoré majú dva druhy listov. Do kvetinových väzieb sa používajú mladé listy, ktoré sú malé a striebristé. Aby sa na rastline objavovali stále, je potrebné na jar zrezať vetvy čo najbližšie kmeňu.

Fajčenie sušených listov pri astme

Eukalyptové silice majú výrazné antimikrobiálne a protizápalové účinky. Pôvodní obyvatelia Austrálie, Aboridžinci, používali listy aj kôru eukalyptov na liečenie mnohých zdravotných neduhov – nielen pri horúčkach, prechladnutí, chrípke a bolestiach zubov, ale aj pri haďom uštipnutí či hnačke.

Blahovičník sa ujal aj u ľudových liečiteľov v Európe, ktorí odporúčali fajčenie sušených listov pri astme alebo inhalácii pary cez čerstvé listy na liečbu respiračných ochorení a prechladnutí. Oleje sa používajú pri bakteriálnych infekciách, kožných parazitoch a pri liečbe urogenitálnych ochorení. Niekoľko kvapiek eukalyptového oleja sa pridáva do kúpeľa na uvoľnenie tela i mysle.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Ilustračná fotka: youtube.com / @MsElenaMatveeva

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!