Mať všetky potrebné prísady pre vaše kulinárske diela vždy po ruke je pre mnohých ľudí večným snom. Vypestujte si čerstvé bylinky a koreniny jednoducho a už nikdy vám nebude nič chýbať! Poradíme vám ako!

Reklamy

Začína to rovnako. Nájdete si recept a na konci príde také malé sklamanie, keď nemáte po ruke takú jednoduchú vec, ako napríklad určité korenie alebo kopu čerstvej petržlenovej vňate. A pritom je také jednoduché si ich vypestovať doma na parapete.

Pozrite si, ktoré z bylín a korenín môžete ľahko začať pestovať sami, aby ste mali vždy po to, čo potrebujete!

Koriander

Pre koriander je najlepšia ľahká pôda s neutrálnou kyslosťou. Semená by ste mali vysievať do kvetináča do riadkov a je dôležité ich pravidelne polievať. Sadenice koriandra sa objavia do pár týždňov po ich vysadení.

Kôpor

Pri pestovaní kôpru doma by ste mali pamätať na to, že má rád slnečné svetlo. Kôpor tiež potrebuje pravidelné zavlažovanie a odporúča sa pridávať do pôdy dvakrát mesačne komplexné minerálne hnojivá.

Petržlen

Deň pred výsadbou je lepšie umiestniť semená petržlenu do nádoby naplnenej vodou. Pri zasiati by ste mali vložiť semená do pôdy najviac 0,5 cm a potom ich prikryť malou ďalšou vrstvou. Po tom umiestnite črepníky so sadenicami na tmavé miesto a zalievajte ich každý druhý deň. Keď sa objavia listy, presuňte kvetináče na okenný parapet blízko svetla.

Rozmarín

Semená rozmarínu je najlepšie vysadiť do vlhkej pôdy do malých kvetináčov v hĺbke asi 15 cm. Semená budú klíčiť asi mesiac. Je dôležité udržiavať pôdu vlhkú a nezabudnite svojim rastlinám občas poskytnúť čerstvý vzduch.

Šalvia

Na zasadenie šalvie postačí plastový pohár, ale keď je už rastlina zrelá, potrebuje minimálne 1,5 litrový kvetináč. Rovnako ako rozmarín, aj semená šalvie by sa mali vysádzať do vlhkej pôdy.

Tymián

Budete potrebovať malý kvetináč vysoký 15 cm. Pôdu navlhčite pomocou rozprašovača vody a vysaďte niekoľko semien. Prikryte ich ďalším 1 cm zeminy. Skôr ako sa objavia prvé sadenice, nenechajte vrchnú vrstvu pôdy vyschnúť. Na rozdiel od koriandra, tymian potrebuje mierne zalievanie. 

Medovka

Medovka by mala byť vysadená za sebou v hĺbke 12-15 cm a je potrebné ju polievať trikrát týždenne. Ak chcete, aby mala viac listov, nemali by ste ju nechať kvitnúť. Keď sa objavia kvety, odporúča sa ich odstrániť. Pomôže to rozvetveniu.

Oregáno

Táto rastlina je nenáročná, pokiaľ ide o pôdu, ale potrebuje veľa slnečného žiarenia, takže je lepšie umiestniť kvetináče na najslnečnejšie miesta. Pre semená by ste mali v pôde prehĺbiť jamku asi 0,5 cm. Oregano je potrebné zalievať 3-4 krát denne, keď je mladé, a zrelá rastlina by sa mala polievať každý druhý deň.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!