Škrupiny možno použiť v záhrade drvené alebo ako nálev. Čím menšie sú kúsky vaječných škrupín, tým ľahšie z nich rastliny absorbujú látky, ktoré potrebujú.

Reklamy

Preto sa odporúča zozbierané škrupiny rozdrviť na prášok v mažiari, prípadne ich prebehnúť cez mlynček na mäso, pomlieť na mlynčeku na kávu alebo rozdrviť paličkou, kladivom alebo valčekom.

Tento prášok sa potom pridáva do vody na okysličenie pôdy a hnojenie rastlín. Pri kyslej pôde aplikujeme do 1 kg na meter štvorcový.

Nazbierať dostatok vaječných škrupín pre celú záhradu je však dosť problematické. Z tohto dôvodu sa záhradkári obmedzujú na pridávanie prášku do otvorov pri výsadbe. Škrupiny tiež chránia korene rastlín pred hlodavcami.

Infúzia z vaječných škrupín je ďalším spôsobom, ako ich použiť na hnojenie rastlín. Na prípravu hnojiva zalejte nádobu naplnenú vaječnými škrupinami vriacou vodou, prikryte pokrievkou a odložte na týždeň.

Nepríjemný zápach kvapaliny a jej zakalenie by vás nemali vystrašiť - to je znak pripravenosti koncentrátu. Pred použitím sa zriedi vodou v pomere 1:3.

Hnojivo je možné pripraviť aj iným spôsobom (v tomto prípade nebude cítiť nepríjemný zápach): prášok z škrupín nasypte do téglika, nádobu naplňte teplou vodou (6 dielov vody na jeden diel prášku) a lúhujte 24 hodín.

Vyprázdnite výslednú kvapalinu, škrupiny je možné opäť naliať vodou. Takto získanú tinktúru nie je potrebné riediť.

Pravidlá zberu vaječných škrupín

Nevhodným spôsobom zberu a skladovania sa škrupina vajíčka veľmi rýchlo kazí a budete sa jej musieť zbaviť. Aby ste tomu zabránili, musíte dodržiavať tri pravidlá:

– uistite sa, že na škrupine nie sú viditeľné stopy surových bielkovín (škrupinu opláchnite pod vodou)

– škrupiny pred vložením do nádoby vysušte na vzduchu

– skladujte v kartónovej krabici, aby ste zabránili pokazeniu zvyškov bielkovín.

Pohnojte svoje rastliny vaječnými škrupinami. Odmenia sa vám svojím pekným vzhľadom a bohatou úrodou.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!