Prerezávanie malín je je jednou z kľúčových súčastí starostlivosti o ne. Má zásadný vplyv na množstvo a kvalitu budúcoročnej úrody. 

Reklamy

Je to tiež fytosanitárne ošetrenie, ktoré pomáha chrániť krík pred rozvojom chorôb. Maliny sú rozdelené do dvoch hlavných kategórií: letné (dvojročné) odrody a jesenné (jednoročné) odrody.

Čas a spôsob rezu závisí od druhu maliny. Kedy strihať letné maliny a kedy jesenné?

Strihanie malín závisí od odrody

1. Letné maliny kvitnú na dvojročných výhonkoch, teda tých, ktoré vyrástli v predchádzajúcej sezóne. Najlepšie je tieto maliny orezať hneď po zbere, zvyčajne koncom leta alebo začiatkom jesene.

Potom sa odstránia všetky plodonosné výhonky . Zanecháva mladé výhonky, z ktorých sa v nasledujúcom roku dajú zbierať plody. Navyše, skoro na jar, pred začiatkom vegetácie, stojí za to orezať tieto mladé výhonky.

Skracujeme ich asi o 1/4 ich výšky, čím podporujeme lepšie vetvenie a väčšiu produkciu plodov.

2. Na tohtoročných výhonkoch plodia jesenné maliny. Prerezávanie týchto malín je oveľa jednoduchšie a možno ich orezať na jeseň.

Aj keď na to väčšinou nie je čas, pretože tieto maliny môžu plodiť až do mrazov. Najčastejšie to robíme veľmi skoro na jar, ešte pred začiatkom vegetácie.

V tomto prípade sa všetky výhonky odstránia až po úroveň zeme . Tieto maliny budú plodiť na nových výhonkoch, ktoré vyrastú tento rok.

Toto ošetrenie pomáha stimulovať veľké množstvo opätovného rastu. Lepšie pôsobí na mladé kríky.

Počet príživníkov môžeme obmedziť ak výhonky zrežeme o niečo vyššie na výšku 20 cm. Vďaka tomuto typu rezu umožníme kríkom bohato plodiť.

Tento spôsob rezu bude lepší v prípade niekoľkoročnej, dobre zakorenenej maliny. Má už silné výhonky, ktoré vyrastú aj do silných výhonkov s čoraz väčšími plodmi.

Existuje spôsob, ako dosiahnuť plodnosť jesenných malín už v júny. Za týmto účelom jednoducho skráťte výhonky o hornú časť, ktorá produkovala ovocie.

To stimuluje kríky, aby už na začiatku leta začali plodiť ovocie. Táto metóda má svoje nevýhody. Bezpodmienečne musíme pamätať na to, aby sme tieto staré výhonky vyrezali ihneď po plodení.

V opačnom prípade krík značne obmedzí jesenné plodenie. Tieto staré výhonky už neprinesú ovocie, ale budú brať živiny z výhonkov, ktoré budú plodiť .

Tento spôsob rezu nám umožňuje zberať maliny skôr a dlhšie. Vyžaduje si však väčšiu pozornosť, pretože nás môže pripraviť o ovocie počas jesenného plodenia.

Dôležité rady:

  • Pravidelné prerezávanie nielen podporuje rast a rodenie malín, ale pomáha aj udržiavať poriadok a minimalizuje riziko chorôb a napadnutia škodcami.
  • Dezinfekcia nástrojov na orezávanie pred použitím je dôležitá, aby sa zabránilo šíreniu možných chorôb medzi rastlinami. Staré výhonky s príznakmi choroby by sa mali spáliť, aby sa zabránilo šíreniu infekcie.
  • Odstraňovanie chorých a slabých výhonkov by sa malo vykonávať priebežne bez ohľadu na ročné obdobie, aby mali rastliny čo najlepšie podmienky pre rast.

Zbavíme sa všetkých výhonkov, ktoré vykazujú známky chorôb alebo škodcov. Najlepšie je ich spáliť.


Dobre vykonané prerezávanie je jedným z tajomstiev každoročnej sviežej a bohatej úrody malín. Prax prerezávania je rozhodujúca pre zdravie aj produktivitu malín.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!