Podstatou pestovania sadeníc je pripraviť ich na úrodu spôsobom, ktorý zabezpečí zdravý vývoj. Nesiahajte hneď na chemické hnojivá, môžete sa spoľahnúť na prirodzenejšie riešenia, ktoré sú minimálne rovnako účinné.

Reklamy

Dva takéto domáce prostriedky, škoricový nálev a zemiakový vývar, vám môžu pomôcť dosiahnuť tento cieľ. Ukážeme vám, ako si takéto prírodné hnojivo pripraviť pre sadenice paradajok.

Nálev zo škorice ako prírodné hnojivo pre paradajky

Škoricový nálev sa pripravuje jednoducho. Stačí rozpustiť 1 polievkovú lyžicu škorice v 1 litri teplej vody. Nechajte 1-2 dni lúhovať a potom sceďte.

Postrek sadeníc touto infúziou môže poskytnúť ochranu pred chorobami a škodcami. Poskytne živiny potrebné pre rast. Odporúča sa používať každých 7-14 dní v závislosti od stavu rastlín.

Vývar zo šupiek na podporu sadeníc

Zemiakové šupky nevyhadzujte! Môžu slúžiť ako cenný zdroj potravy pre vaše sadenice. Druhým spôsobom je použitie zemiakového vývaru, ktorý je bohatý na draslík, vápnik, fosfor a škrob.

3-5 zemiakov ošúpeme, šupky zalejeme 2 litrami vody a varíme 15-20 minút. Po precedení a vychladnutí sadenice zalejeme.

Zloženie tohto domáceho hnojiva pomáha semenáčikom udržiavať pevnú štruktúru bez tendencie k nadmernému naťahovaniu. Zavlažovanie by sa malo vykonávať každých 7-14 dní.

Výhody prírodných domácich hnojív na paradajky

Použitie prírodných prostriedkov pri pestovaní sadeníc je dobrý zvyk, ktorý stojí za zváženie.

Ponúkajú alternatívu k chemickým hnojivám, podporujú zdravý vývoj rastlín ekologickejším spôsobom . Aj keď sa tento prístup môže zdať menej konvenčný, jeho účinnosť pri posilňovaní sadeníc je opodstatnená.

Postriekaním listov sadeníc škoricou im vytvoríte prirodzenú ochrannú bariéru. Škorica pôsobí antisepticky, bráni napadnutiu chorobami a škodcami. Okrem toho poskytuje semenáčikom cenné živiny , ktoré podporujú ich vývoj.

Vývar zo šupiek dopĺňa zložky a neposkytuje dusík, ktorý v nadbytku vyvoláva rýchly rast do výšky.

Odporúčame vám vyskúšať tieto metódy a zapojiť sa do diskusie o prírodných spôsoboch starostlivosti o rastliny.

Zdieľanie skúseností a poznatkov môže prispieť k lepšiemu pochopeniu a popularizácii postupov ekologického záhradníctva. Záhradníctvo nie je len hobby, ale aj spôsob, ako zvýšiť našu synergiu s prírodou.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!