Oživte každú zimou unavenú izbovú rastlinu. NAJLEPŠIE hnojivo nájdete pravdepodobne vo vašej LEKÁRNIČKE!

Publikované: 29 januára 2024Prečítané: 3621Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Výrobky z lekárne nie sú dobré len pre naše telo. Niektoré z nich sú tiež mimoriadne užitočné na podporu vývoja a blahobytu rastlín.

Jedným z takýchto produktov je aktívne uhlie, ktoré je ideálne ako kvetinové hnojivo. Má pozitívny vplyv na vývoj rastlín. Jeho najlepší výkon však závisí od správneho spôsobu aplikácie.

Aktívne uhlie – ako hnojivo pre izbové kvety

Je ťažké si predstaviť lacnejšie hnojivo ako aktívne uhlie - za tieto peniaze nenájdete lacnejšiu alternatívu. V lekárni cena tohto lieku začína od 15 centov za tabletu. A asi 3 EURA za celé balenie 20 ks.

Skúsení záhradníci často používajú aktívne uhlie na kvety, pretože má na ne pôsobivý účinok. Medzi prospešné vlastnosti tohto hnojiva patria:

1. zlepšenie stavu rastlín  - aktívne uhlie pre izbové kvety je druh "zlepšovača", ktorý nielen posilňuje rastlinu, ale podporuje aj jej rast;

2. neutralizácia toxínov – podobne ako v medicíne, aktívne uhlie – ako kvetinové hnojivo – pôsobí ako sorbent. Absorbuje toxické látky z pôdy;

3. prevencia chorôb – často v dôsledku nadmerného zalievania alebo baktérií a húb v pôde môže izbová rastlina začať hniť. To nielen zničí rastlinu, ale spôsobí aj nepríjemný zápach v miestnosti. Ak použijete aktívne uhlie, problém zmizne.

Ďalšou výhodou použitia tohto farmaceutického prípravku je schopnosť zadržiavať vlhkosť v zemi. Vďaka tomu sa nemusíte báť, že pôda vyschne.

Tento problém sa týka každého ročného obdobia, či už v lete, kedy sa vlhkosť veľmi rýchlo vyparuje, alebo v zime, keď je vzduch v byte suchý vplyvom kúrenia.

Poďme teda zistiť, ako pripraviť hnojivo s aktívnym uhlím? Existujú dve možnosti: môžete použiť aktívne uhlie na kvety v suchej forme alebo ako roztok.

V prípade suchého hnojiva jednoducho rozdrvte 1-2 uhlíkové tablety na prášok a nasypte priamo do črepníka. Nerozhadzujeme ho však po zemi, ale do malej priehlbiny. Aby bol efekt citeľný, treba rastlinu takto prihnojiť raz za mesiac.

Ak chcete použiť uhlie ako hnojivo vo forme roztoku - musíte rozpustiť 1 tabletu v 100 ml vody pri izbovej teplote. Rastliny zalejte výsledným produktom raz za 2 týždne.

Aktívne uhlie vo vode na kvety vo váze – výhody

Aktívne uhlie na kvety môžete použiť aj vo váze, aby ste sa z čerstvých kvetov tešili čo najdlhšie.

Kvetinári tvrdia, že aktívne uhlie zlepšuje kvalitu vody. Vo veľkých mestách je voda z vodovodu často tvrdá a kvety v nej dlho neprežijú.

Aktívne uhlie absorbuje rôzne znečisťujúce látky, chlór a iné chemikálie. Predĺžite tak životnosť kytice. Okrem toho uhlík zabraňuje rastu baktérií vo vode.

Aby kytica zostala svieža a voňavá čo najdlhšie, pridajte 1-2 tablety aktívneho uhlia do malých vázičiek s objemom do 2 litrov. Pre vázy s objemom 3-5 litrov odporúčajú kvetinári použiť 2-3 tablety. Je dôležité, aby ste to nepreháňali, pretože potom uhlie absorbuje nielen škodlivé látky, ale aj tie, ktoré sú potrebné pre kvety.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!