Paradajky sú teplomilné rastliny. Pri teplotách pod +10°C rastliny prestávajú rásť. A pri -1…-2°C môžu paradajky zomrieť. Takže obozretní záhradníci bez skleníkov sa ich snažia čo najdlhšie držať v interiéri. 

Reklamy

Až keď pominie riziko spätných mrazov, prenesú mladé rastliny na voľnú pôdu.

Po presadení väčšina z nich sadenice intenzívne zalieva, ako by sa to malo robiť pri väčšine rastlín. Špeciálnym prípadom sú však paradajky.

Zalievanie paradajok

Paradajky je najlepšie vysádzať do vlhkej pôdy a po výsadbe nezalievať. Počkáme so zálievkou deň, zalejeme a potom si dáme prestávku. Ďalšiu zálievku realizujeme, až keď sú naozaj suché.

Táto metóda evokuje korene mladých rastlín, aby aktívne rástli pri hľadaní vody. V podmienkach nedostatku vlhkosti sa nadzemná časť paradajok začne rozrastať do šírky. Takéto sadenice potom lepšie rastú, ľahšie odolávajú teplu a dávajú väčšiu úrodu.

Keď sa paradajky zalievajú príliš často, korene zostávajú na povrchu. Vtedy rastliny prudko zareagujú vždy, keď pocítia nedostatok vlahy.

To neohrozuje rastliny, ktorých korene siahajú hlboko. Nižšie v pôde vlhkosť vydrží dlhšie, takže paradajky lepšie znášajú teplo a sucho.

Ako zalievať

Optimálna teplota vody pre paradajky je 20-25°C. Po prvej zálievke po vysadení rastliny prestaneme na 5-10 dní so zálievkou, no toto obdobie sa môže predĺžiť až na dva týždne. Hlavná vec je sledovať stav paradajok.

Potom sa paradajky polievajú v priemere raz týždenne alebo častejšie, ak je veľmi sucho. Priemerná spotreba vody na rastlinu pri zalievaní by mala byť 3-5 litrov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!