Mnoho záhradkárov „bojuje“ s burinou tak, že ju vytrháva ručne alebo sa vybaví spaľovačom buriny. Obe metódy sú však časovo náročné a mnohokrát aj neúčinné.

Reklamy

Musia sa pravidelne opakovať, aby sa zabránilo opätovnému rastu. Na zjednodušenie tejto úlohy sa mnohí obracajú na chemické herbicídy. Tie ale môže byť hrozbou pre životné prostredie, aj keď to robíme na miestach priamo od výsadieb.

Existuje jednoduchšia a bezpečnejšia alternatíva, ako sa zbaviť buriny. A nie je jeden.

Prvou odporúčanou a bezpečnou metódou je použitie soli . Hoci sa to môže zdať prekvapivé a príliš jednoduché, chlorid sodný môže byť účinným a netoxickým herbicídom.

Soľ tiež používame uvážlivo. Iným rastlinám neslúži, preto ho používame len na burinu, ktorá rastie v štrbinách či chodníkoch a nikdy nie v záhrade.

Sila roztoku slanej vody sa môže meniť v závislosti od koncentrácie požadovanej na reguláciu rastu buriny. Napríklad 1 diel soli na 2 diely vody je slabý roztok. Zatiaľ čo silnejší, pre odolnejšie rastliny bude mať pomer soli k vode 2:1 alebo 3:1.

Ďalšie spôsoby, ako sa zbaviť buriny bez chemikálií

1. Použite vriacu vodu

Zalievanie buriny vriacou vodou je najlacnejší a najjednoduchší spôsob, ako zničiť burinu vyrastajúcu medzi doskami, dlažobnými kockami, posypom alebo iným spevnením ciest, príjazdových ciest, ciest či terás. Stačí zaliať vriacou vodou a rastúca rastlina zomrie spolu s koreňmi.

2. Vezmite biely ocot

Čistý, neriedený biely ocot je veľmi účinný prírodný herbicíd pre malé alebo málo vyvinuté rastliny. Vložte ocot do rozprašovacej fľaše a nastriekajte na burinu. Neodporúča sa postrekovať pôdu tam, kde bude niečo vysadené, pretože ocot môže nepriaznivo ovplyvniť pôdu.

3. Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna poslúži aj pri odstraňovaní buriny z trhlín na chodníku alebo príjazdovej ceste. Hydrogenuhličitan sodný je pre rastliny fytotoxický. Má vysoký obsah soli, ktorá vysáva vlhkosť z listov a koreňov. Ošetrené buriny sa dehydrujú a odumierajú spolu s koreňmi, takže už nebudú môcť rásť.

Aj pri tejto metóde buďte opatrní, keďže sóda bikarbóna škodí rastlinám, ktoré pestujeme. Preto by sa táto metóda mala používať iba pri burine rastúcej v škárach chodníka alebo medzi dlažobnými kockami.

Ako ju použiť

Stačí prisypať 1 čajovú lyžičku na rastlinu. Ak je rastlina obzvlášť veľká, použite viac, kým nebude úplne zakrytá, od listov po stonky. Dobrým spôsobom je posypať dlažbu sódou bikarbónou a potom ju pomocou metly vtlačiť do malých škár.

Ďalším spôsobom je pripraviť sprej na báze sódy bikarbóny. Zmiešajte 1 ½ šálky sódy bikarbóny s 1 polievkovou lyžicou octu alebo citrónovej šťavy. Potom pridajte do 3,7 litra vody. Po premiešaní roztok prelejte do rozprašovača a burinu postriekajte.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!