Cesnakové šupky najčastejšie končia v koši alebo komposte. Málokto však vie, že ich možno rozumne využiť a dať im druhý život. Získavame tak cennú zbraň v boji s časom.

Cesnak je jedným zo základných produktov v kuchyni. Nie bezdôvodne. Pretože je plný chuti a živín, je skvelý aj mimo varenia. Dobrým nápadom je tiež zachrániť šupky, ktoré obvykle končia v koši.

Na čo sa dajú cesnakové šupky použiť?

Cesnak je známy svojimi zdravotnými účinkami a je označovaný za prírodné antibiotikum. Šupky cesnaku, rovnako ako samotné strúčiky, majú charakteristickú chuť a vôňu vďaka prítomnosti zlúčeniny zvanej alicín.

Má mnoho výhod, vrátane schopnosti chrániť bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov.

Je možné ich úspešne používať na záhrade, v špajze alebo v chladničke. Stačí len nazbierať niekoľko cesnakových strukov a rozsypať ich na zeleninu.

Tým zeleninu ochránite pred hnilobou. Okrem toho zabráni niektorým chorobám a škodcom, ako je húsenica zemiaková, vošky a niektoré huby.

Cesnakové šupky ako hnojivo

Šupky z cesnaku môžete vždy uchovať a pridať ich do kompostu. Záhradkári zalievajú plodiny a rastliny cesnakovým odvarom a nálevom, aby rastlinám dodali ďalšie živiny (draslík, vápnik a fosfor), ktoré im môžu pomôcť v rozvoji.

Hnojivo na cesnak je možné použiť vo fáze sadeníc, vegetácie, kvetu a plodu rastliny. Okrem toho rovnaké hnojivo pôsobí aj ako prírodný repelent, ktorý môže rastliny chrániť.

Ako použiť cesnakové šupky na rastliny? Držte sa nasledujúceho receptu na hnojivo a potom rastliny zalievajte ako obvykle.

  1. V sklenenej nádobe s viečkom zmiešajte asi 1 liter vody s 1/3 až 1/2 celej hlavičky cesnaku vrátane šupiek.
  2. Dôkladne premiešajte, uzavrite a pretrepte.
  3. Nechajte pôsobiť asi 24 hodín na chladnom a suchom mieste, mimo dosahu slnečného svetla.
  4. Odstráňte šupky a nálev bude pripravený na použitie.

Pozrite si tiež:

°°°

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!