Ak máte úzkosť alebo ak máte stres pred dôležitou udalosťou, môže byť problémom zaspať či v spánku zotrvať. Skúste si to upokojiť nervy a poriadne si oddýchnuť.

Reklamy

Nazýva sa to metóda „4-7-8“ . Musíte urobiť len toto:

  1. Dýchajte pokojne nosom 4 sekundy.
  2. Zadržte dych na 7 sekúnd.
  3. Pomaly vydýchnite ústami po dobu 8 sekúnd. 
  4. Je to naozaj také jednoduché. Môže to znieť šialene, ale naozaj to funguje.

Ako to funguje

Takto som sa dozvedel o tom, ako to funguje. Ak ste v strese alebo úzkosti, zvyšuje sa množstvo adrenalínu v krvi a vaše dýchanie sa zrýchľuje a uľahčuje. Toto dychové cvičenie pôsobí ako druh sedatíva. Úmyselné spomalenie dýchania týmto spôsobom núti spomaliť rytmus vášho srdca, čo vás veľmi rýchlo upokojí; je to jednoduchá fyziológia!

Rovnaké cvičenie pomáha upokojiť aj vašu myseľ, jednoducho preto, lebo vás núti sústrediť sa úplne na svoje dýchanie. Neuvedomujete si to, ale v tomto momente váš centrálny nervový systém postupne znižuje svoju činnosť a pocity úzkosti zmiznú. Potvrdiť to môže každý neurológ.

Výsledkom je, že sa vám uvoľní celé telo. Z hľadiska rýchlosti a sily fyzického účinku, ktorý má, je cvičenie podobné ako v anestézii. Vyšetroval to harvardský lekár Andrew Weil , ktorý zistil, že metóda „4-7-8“ je indickému jogínovi známa už niekoľko storočí. Používajú ho počas meditačnej praxe na dosiahnutie stavu úplnej relaxácie. Dá sa preto bezpečne povedať, že je to úplne neškodné.

Ako to môže byť pre vás užitočné, konkrétne

Ak sa zobudíte neskoro v noci, pretože vás napríklad niečo štve, pomôže to. To isté platí, keď sa cítite nervózni pred súťažou alebo dôležitou životnou udalosťou. Je zaručené, že metóda „4-7-8“ vám poskytne potrebný odpočinok!

Pre lepší efekt môžete použiť tento „lektvar na spanie“:

Aby ste pred spánkom uvoľnili svoju myseľ a telo, zmiešajte dokopy tieto suroviny

  • 1/4 lyžice medu
  • 1/8 lyžice morskej soli
  • 1 lyžica kokosového oleja

Túto zmes môžete len tak prehltnúť, ako je, alebo ju pridať do pohára teplej vody – efekt by bol rovnaký.

Táto prísada bude mať nielen vynikajúci vplyv na vaše zdravie, ale tiež zníži hroty kortizolu, ktoré bránia vašej schopnosti spať a budia vás v noci.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!