Najnebezpečnejšie choroby uhoriek po nesprávnom zavlažovaní. Týmto chybám sa oblúkom vyhýbajte
Zdieľať článok na socialných sieťach
Zalievanie uhoriek môže byť náročné, ale starostlivosť sa vypláca. Chybami v zálievke ale môžete uhorkám privodiť značné problémy v podobne plesňových ochorení.
Akoby nestačilo, že nás počas leta zaskočí príliš suché či extrémne daždivé počasie, vzápätí sa začnú objavovať aj choroby na našich ťažko vypestovaných rastlinách.
Pestujete uhorky?
Nič nie je počas leta šťavnatejšie ako práve odtrhnutá uhorka, ktorú ste si vlastnoručne vypestovali. Ako na to?
Teraz už by ste mali mať nielen zasiate semienka, ale z nich vypestované sadeničky, ktoré už sú na konečnom stanovisku pekne vyviazané niekde pekne za oknom, v skleníku alebo chránenom mieste na záhrade.
Práve tam sa bude rastlinám najlepšie dariť. Podľa polohy vašej záhrady už môžete mať prvé kvety, ale inde už aj prvé tvoriace sa malé plody.
Čo hrozí uhorkám pri nevhodnom zalievaní?
Základným predpokladom pre úspešné pestovanie uhoriek, rovnako ako inej zeleniny či ovocia, je nutnosť zaistiť dostatočnú vlahu každej rastline.
Pravidelnosť a dostatočnosť zálievky je nutná nielen pre vývoj zelene, ale aj primeraným a pravidelným zalievaním minimalizujete výskyt niektorých chorôb.
Ide predovšetkým aj plesňové ochorenia, medzi ktoré patrí napríklad aj múčnatka, pleseň uhorková či čierna hniloba koreňov.
Všetky tieto ochorenia súvisia so zálievkou, ale aj reguláciou teploty či vzdušnej vlhkosti v skleníku. Plesniam sa však rozhodne darí aj mimo skleník či iné uzavreté priestory.
Múčnatka sa typicky šíri počas horúcich letných dní, kedy je vysoká vzdušná vlhkosť a vzduch sa nehýbe. Múčnatka, ktorá pripomína svetlý poprašok na listoch stromov i kvetov, je rozšírenou chorobou, ktorá zaťažuje ako poľnohospodárov, tak malopestovateľov.
Čierna hniloba koreňov sa objavuje častejšie v skleníku. Rastlina je často veľmi zdravá, pekná a prospievajúca. Typicky práve pred zberom začína zrazu celá vädnúť a veľmi rýchlo hynie.
Pleseň uhorkovú by ste spoznali podľa takmer hranatých škvrniek na listoch. Žlto kockované lístky pripomínajú mozaiku na hornej strane listu, zatiaľ čo podhubie sa tvorí na dolnej strane a má šedo fialové zafarbenie.
Na čom ešte záleží pri zalievaní uhoriek?
Rastliny treba včas striekať domácimi alebo priemyselnými fungicídnymi postrekmi, ale istú pozornosť by ste mali venovať práve zálievke.
Dôležité je rastlinu nepremokriť a zalievať vždy ku koreňom, nikdy na list. V skleníku je nutné vetranie a odporúča sa tiež závlaha v skorých ranných hodinách, aby nedochádzalo k rýchlemu odparovaniu, ktorý by zvýšil vzdušnú vlhkosť.
Všeobecne sa má za to, že vhodná ja závlaha dvakrát do týždňa, ale aj to sa môže významne líšiť. Záleží aj na distribúcii vody. Pestovatelia, ktorí majú automatické zavlažovacie systémy, zalievajú skôr každý deň trošku.
Tí, ktorí používajú presakujúce nádoby zakopané v pôde, môžu podľa veľkosti nádoby zalievať, respektíve plniť nádoby pokojne len raz týždenne a využiť veľmi pomalú distribúciu vody presakovaním priamo ku koreňom.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!