Pri nákupe semien v obchode si dávajte POZOR! Toto je 9 najčastejších CHÝB pri výbere, ktoré vám môžu zmariť CELÚ ÚRODU

Publikované: 20 januára 2024Prečítané: 2120Značky: , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Amatérske pestovanie zeleniny pre vlastnú potrebu je čoraz populárnejšie. Čoraz viac majiteľov pozemkov sa rozhoduje založiť si svoju zeleninovú záhradku.

A hoci si to vyžaduje pozornosť a prvé kroky v tejto oblasti nemusia byť práve najúspešnejšie, výhody a spokojnosť z pestovania vlastnej zeleniny sú obrovské.

Musíte sa postarať o správnu prípravu pôdy, siatie, presádzanie do zeme, zalievanie a hnojenie. Aby ste však minimalizovali riziko zlyhania, musíte začať výberom dobrých semien .

Ako si ich teda vybrať, aby ste sa vyhli neplánovaným výdavkom, pestovali silné sadenice a zbierali hojnú úrodu?

Stačí, ak sa pri výbere a kúpe semien vyvarujete týchto často robených chýb.

Najčastejšie chyby pri nákupe semien

1. Semená vo farebných obaloch

Marketéri nespia a podplácajú nás obrázkom na obale semienok. Kým kvalitné, certifikované a vyberané osivá sú často balené do obyčajných papierových vrecúšok, aby nevznikali zbytočné náklady. A predávajú sa za podobné ceny.

Namaľovaná krásna mrkva sa bude výrazne líšiť od tej, ktorá skutočne vyrastie na záhone. Pred nákupom sa vždy oplatí prečítať si názory na výrobcu semien.

2. Úspory

V honbe za najlacnejším však nájdeme semená, ktoré sú nekvalitné a väčšina z nich vôbec nevyklíči.

3. Obaľované semená

Ide o pomerne novú technológiu navrhnutú na uľahčenie práce záhradkárov. Záhradkári sú ale tradicionalisti a často si radi sťažujú život tým, že sa vzdajú týchto noviniek.

Semená zeleniny, byliniek a kvetov pokryté špeciálnou glazúrou sú zárukou úspechu v pestovaní .

Takéto semená sú starostlivo vybrané a potom pokryté špeciálnym povlakom. Ten chráni pred patogénmi a zväčšuje ich, čím umožňuje presnejšie rozmiestnenie semien na záhonoch.

Vďaka tomu obalené semená lepšie vzchádzajú, pretože majú vyššiu klíčivosť. Vzchádzanie je rovnomerne rozložené a prebieha súčasne .

4. Rozmanitosť

Záhradkári majú tendenciu hľadať rôzne odrody, pričom zabúdajú, že by sa mali riadiť predovšetkým klimatickými charakteristikami.

Nečakajte, že „severné“ semená prinesú ohromujúce výsledky na juhu a naopak. Niektoré odrody budú v určitom regióne rásť oveľa lepšie ako iné a ich pestovanie bude oveľa menej náročné na prácu .

5. Impulzívne nakupovanie

Obchodníci vedia, aké percento nákupov je spontánnych, a využívajú to tak, že nám pri každodennom nakupovaní dávajú semienka pod nos.

Preto si predtým, ako impulzívne kúpite semená na trhu, odfoťte obal a overte si názory na výrobcu semien doma na internete .

6. Urobte si zásoby

Toto nie je správna možnosť. Kým soľ, cukor a mydlo je možné skladovať, semená majú špecifickú trvanlivosť, ktorá má významný vplyv na klíčenie.

Aj dvojročné semená budú klíčiť podstatne horšie a čím budú staršie, tým bude väčšie percento tých, ktoré sa ukážu ako zbytočné a výsev bude potrebné opakovať.

Preto sa oplatí dobre si premyslieť, čo budeme pestovať a v akom množstve nakúpiť toľko semien, koľko túto sezónu potrebujeme .

7. Hybridy

Semená s označením F1 sú hybridy , nie GMO, ako si mnohí menej skúsení záhradkári myslia. Sú to krížence, nie upravené semená. Rastú na normálnu zeleninu, ktorá kombinuje vlastnosti týchto dvoch odrôd. Vďaka tomu môžete získať odrodu, ktorá je odolnejšia voči chorobám, ľahšie sa pestuje a má príjemnú chuť.

Tieto funkcie získate iba v prvej generácii . Nemá zmysel získavať semená z pestovanej zeleniny, pretože nebudú mať rovnaké vlastnosti.

Ak nám naozaj záleží na odrode, ktorej názov sme si napríklad nezapamätali, jedine tak máme istotu, že bude mať očakávané vlastnosti. je zakoreniť divoký výhonok odrezaný z kríka (napr. v prípade paradajok), zasadiť ho do črepníka a pokúsiť sa ho uskladniť do jari.

8. Informácie o výrobcovi

Po zhliadnutí fotografie chytíme semená bez toho, aby sme si prečítali, čo výrobca označil na zadnej strane štítku. A táto informácia môže byť kľúčová a môže sa ukázať, že napríklad vo vašom prípade je lepšie túto odrodu nekupovať.

9. Dátum výroby

Na každom sáčku sú aplikované informácie o dátume spotreby, dátume výroby, prípadne ďalšie informácie.

Uistite sa, že atrament má rovnakú farbu a silu a čísla majú rovnakú veľkosť.

Ak ste si všimli rozdiel, produkt radšej odložte, s najväčšou pravdepodobnosťou je expirovaný .

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!