Hnojenie, polievanie a ďalšie tajomstvá starostlivosti o paradajky v týchto letných horúčavách. Toto vezmite na vedomie

Publikované: 3 júla 2024Prečítané: 201Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Ako sa starať o paradajky v letných horúčavách, aby ste neprišli o najlepšiu úrodu? Túto otázku veľmi často kladú nielen začínajúci, ale aj skúsení záhradkari.

Kríky paradajok vôbec nemajú radi teplo nad +33 stupňov. Pri takýchto teplotách produkcia paradajok prudko klesá.

Na otvorenom teréne sú paradajky aspoň neustále vetrané, ale v skleníku je situácia komplikovanejšia, teplota často presahuje 40 stupňov!

Málokto vie, že pri vysokých teplotách peľ z kvetov nevypadáva, pretože sa uvoľňuje a v dôsledku toho kvety nerodia. V tomto prípade veľmi dobre pomáha každodenné natriasanie kríkov alebo aj ručné opelenie mäkkou kefkou.

Dvere a okná v skleníku je lepšie nezatvárať ani cez deň, ani v noci, aby boli rastliny maximálne vetrané.

Ďalej sa pozrieme na najlepší spôsob zalievania paradajok v skleníku. Paradajky nemajú radi časté zavlažovanie. Ale v extrémnych horúčavách sa pravidlá menia. Počas tohto obdobia je lepšie zalievať častejšie, ale po menej.

Tu bude všetko závisieť od pôdy, napríklad na piesočnatých typoch pôdy odporúčam zalievať každý deň, pre tých s hlinitou a ťažkou pôdou - raz za 3 dni.

Na zalievanie používajte iba teplú vodu, inak môžu plody popraskať a poškodiť korene. Hlavným vodítkom je, že ak je pôda suchá v hĺbke asi 4-5 cm, je čas zalievať.

Ak nie je možné zalievať tak často, zaobstarajte si kvapkovú závlahu alebo aspoň pripravte hrubú vrstvu mulču zo sena a slamy, aby sa voda menej odparovala.

Uistite sa, že mulč raz týždenne polievate Trichodermou, aby ste zabránili šíreniu plesňových infekcií.

Nasleduje hnojenie paradajok. Na úplnom začiatku horúcich dní je veľmi dobré postriekať paradajky adaptogénom, aby mala rastlina väčšiu silu odolávať abnormálnemu počasiu.

Zmiešajte 10 litrov vody s dvoma dvoma gramami kyseliny jantárovej. Počas horúceho počasia je veľmi dôležité postrekovať paradajky draslíkom na listy.

Draslík v horúcom počasí je pre paradajky veľmi dôležitým prvkom, faktom je, že pri vysokých teplotách korene paradajok veľmi zle absorbujú draslík z pôdy.

Preto je v horúcom počasí veľmi dobré postriekať síranom draselným v množstve 1 čajová lyžička na 10 litrov vody, hnojenie sa môže vykonávať raz za 5 dní.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!