Ak chceme jesť vlastné, sladké a zdravé paradajky, musíme im venovať veľa pozornosti a starostlivosti.

Reklamy

Toto NEROBTE pri pestovaní sadeníc paradajok:

1. Nekupujte semená z neoverených zdrojov. A ak áno, nesejte ich rovno do zeme bez poriadnej dezinfekcie.

Musíte ich ošetriť roztokom hypermangánu. Semená v ňom namočte na 20 minút, potom opláchnite pod tečúcou vodou. Nebojte sa, ak semená stmavnú, ​​je to v poriadku.

2. Semená nenechávajte v roztoku dlhšie ako 12-20 hodín, inak po napučaní vyklíčia a vo vode sa udusia.

Na ich namočenie je najlepšie použiť roztopenú vodu. Potrebujete zmraziť obyčajnú vodu v mrazničke, potom roztopiť ľad. Bude to živá aktívna voda bez škodlivých nečistôt.

Na namáčanie semienok môžete použiť aj šťavu z aloe vera (aj neriedenú). Ale predtým, ako vytlačíte listy rastliny starej najmenej tri roky, nechajte listy týždeň v chladničke.

Semená namočené v šťave z aloe neumývajte vodou.

3. Urobte si čas na zasiatie paradajok na sadenice čo najskôr. Je lepšie, aby boli mladé a nízke ako staré, tenké a natiahnuté.

Optimálny vek sadeníc paradajok na výsadbu do zeme je 40-50 dní. Ak nie je možné zabezpečiť dostatočné osvetlenie pre sadenice – nestojí za to zasievať už vo februári.

4. Nevysievajte semená do záhradnej pôdy. Pôdna zmes by mala byť ľahká a sypká, pozostávajúca z rovnakých častí lesnej alebo kompostovej pôdy, humusu a piesku a s pridaním pol litra dreveného popola na vedro pôdnej zmesi.

5. Nedovoľte, aby teplota vzduchu pred vykličením klesla. Najpriaznivejšia teplota je 23-25 ​​stupňov Celzia.

To zaisťuje rýchle klíčenie a pomáha vyhnúť sa „čiernej nohe“ – lišajovi a hnilobe koreňov.

6. Nepremeškajte moment klíčenia . Hneď ako sa objavia prvé klíčky, ihneď vystavte nádoby na sadenice svetlu.

7. Rastliny neprelievajte. Zalievajte len vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy suchá.

Treba neustále pamätať na to, že pri nadmernej vlhkosti, nízkej teplote vzduchu a slabom osvetlení sa zvyšuje riziko plesňového ochorenia, ktoré môže cez noc zničiť úrodu.

Na preventívne účely sa odporúča raz týždenne zalievať sadenice slabým roztokom hypermangánu, posypať tenkou vrstvou preosiateho popola a po každom zalievaní mierne uvoľniť pôdu.

8. Nenechávajte sadenice príliš blízko seba, pretože pestovanie rastlín vyžaduje stále viac miesta. Je potrebné posunúť nádoby od seba, aby sa listy navzájom nedotýkali.

9. Nedovoľte, aby rastliny prerástli, pretože takéto sadenice (tenké, dlhé, bledé, krehké) neprinesú kvalitnú a dobrú úrodu. Ale ak sa tak stane, premiestnite ich do veľkej nádoby (4-5 litrové vedrá).

Ak takáto možnosť nie je, odrežte vrch, zakoreňte ho v nádobe s vodou a zasaďte do zeme. A zvyšná rastlina bude naďalej rásť. Z jednej rastliny teda získate dve.

10. Nenechávajte sadenice len tak. Vyžadujú neustálu pozornosť a starostlivosť. Obdivujte ich, rozprávajte sa s nimi. A ak si zrazu všimnete, že vyzerajú depresívne, ich listy sa krútia a padajú (to je obzvlášť viditeľné večer) – ponáhľajte sa im pomôcť.

11. Nedávajte ich do zeme bez predchádzajúceho otužovania. Týždeň alebo dva pred presadením sadeníc do zeme by mali byť otužované na čerstvom vzduchu.

Malo by sa to robiť v pokojnom, bezveternom počasí po postupnom zvyšovaní času stráveného vonku. Najlepšie je vysádzať večer alebo za oblačného počasia.

Dodržiavajte tieto pravidlá a vychutnáte si zrelé paradajky z vlastných kríkov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!