Pokiaľ tento rok chceš aj ty žať plné koše paradajok, stav na osvedčené pestovanie. Bohatú úrodu ti určite zaistí tzv. maslovová metóda.

Reklamy

Paradajky patria medzi najobľúbenejšie a najčastejšie pestované domáce plodiny. A nie je nad vôňu a chuť čerstvo odtrhnutej paradajky.

Skúste to s pestovaním v tohtoročnej sezóne inak. Perfektnú a bohatú úrodu vám prinesie metóda podľa inžiniera Igora Michajloviča Maslova.

Maslovova metoda

Spôsob pestovania paradajok navrhnutý Igorom Michajlovičom Maslovom bol zapísaný dokonca do Štátneho registra vynálezov. Na jeho fungujúci experiment sa prišlo vyškoliť nespočet odborníkov z celého sveta.

Výsadba paradajok touto metódou sa dodnes využíva aj v oblastiach rizikového hospodárenia, kde poskytuje vysoké výnosy v uzavretom aj otvorenom teréne.

Paradajka je plazivá rastlina

Inžinier Maslov si pri pestovaní paradajok všimol, že sa chová ako plazivá rastlina, ktorej sa vo výsledku horšie darí v bežne používanej vzpriamenej polohe. Tento objav sa potom stal základom jeho metódy.

Slabý koreňový systém

Pri sledovaní kríkov pozoroval aj správanie koreňového systému a dospel k záveru, že paradajky majú v skutočnosti slabý koreňový systém.

Nie je potom možné, aby poskytoval celej rastline a plodom dostatočnú výživu. Paradajky majú tendenciu k tvorbe bočných výhonkov, ktoré pri kontakte s pôdou tvoria korene.

Maslov sa teda rozhodol vytvoriť silný koreňový systém dvoma spôsobmi.

Prvý spôsob

Sadenice paradajok vysadil naležato, nie zvisle ako obvykle. Položil ich do vopred pripravenej dlhej brázdy, a to korene smerom na juh a vrcholom na sever.

Zhruba 2/3 stonky zahrnul zeminou. Akonáhle sa vytvoril krík, začal sa naťahovať za slnkom smerom na juh. Postupne sa potom narovnával a dostával sa do

vertikálnej polohy.

Druhý spôsob

Maslov tiež vysledoval, že na podzemnej časti stonky sa vytvorili mladé husté korene a koreňový systém bol oveľa bohatší.

A pretože na paradajkách ponechal aj pár bočných výhonkov, ktoré zakorenili, rastlina neskôr oveľa lepšie prospievala a bohato sa rozrastala. Vďaka tomu sa aj podstatne zvýšila úroda.

Výhody

Výhodou, prečo sa maslovova metóda rozšírila, bol 2 až 3-krát vyšší výnos. Navyše pestovanie nevyžaduje žiadne ďalšie náklady. Rovnako tak sa jedná o finančnú úsporu pri robení sadeníc, ktorých nepotrebujete také množstvo ako pri bežnom spôsobe pestovania.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!