Paradajky môže počas ich krátkeho života stretnúť celý rad exotických aj celkom obyčajných chorôb. Poznáte ich a staráte sa o zdravie rastlín preventívne?

Reklamy

Keď paradajka ochorie

Máte pestovanie paradajok v malíčku alebo vás každý rok ešte niečo prekvapí? Skúsenosti nič nenahradia, ale vždy je dobré trochu sa dovzdelať alebo sa pozrieť, či so záhradkami nešíri nejaká nová nákaza či škodca. Ktoré choroby postihujú paradajky najčastejšie?

Paradajky trpia na plesne, virózy i bakteriálne ochorenia

Najčastejšie choroby paradajok sú hubového pôvodu, a to predovšetkým v miestach, kde sa málo alebo vôbec nehýbe vzduch.

Vďaka tomu sú paradajky pestované v skleníku alebo fóliovníku náchylnejšie a každý majiteľ skleníka sa musí naučiť dobre vetrať.

Prevenciou je tiež nezalievanie na list, prípadne neskôr počas roka, kedy nastávajú ideálne podmienky na zaparenie a šírenie hubových ochorení, môžete tiež odstrániť rastline vetvičky veľmi nízko alebo dotýkajúce sa zeme. Samozrejme tie bez plodov.

Medzi hubové ochorenia patrí septoriová škvrnitosť, suchá škvrnitosť čiže alternarióza, vädnutie paradajok čiže fuzarióza a aj v príspevku vypichovaná pleseň zemiaková čiže fytoftoróza. Ďalej tiež napríklad čierna a aj šedá pleseň.

Proti hubovým ochoreniam je rozhodne možné rastliny striekať, a to ako priemyselnými postrekmi predovšetkým na báze hydroxidu meďnatého.

Existujú aj posilňujúce bio postreky, kde býva účinnou látkou hydrogénuhličitan draselný. Na niektoré druhy hubových ochorení platí aj takzvaná múdra huba, ktorá je možným biologickým riešením problému.

Proti týmto chorobám je možné tiež iste bojovať domácimi prípravkami z rôznych bylín, cesnaku či mlieka. Zrejme najzásadnejšie je však stanovište rastlín, ktoré by malo byť vzdušné a dostatočne oslnené.

Choroby paradajok môžu byť aj bakteriálneho pôvodu. Bakterióza sa prejavuje škvrnami na listoch, ale aj vodnatými fľakmi na plodoch.

Medzi najznámejšie patria vírusy stolbur či rakovina spôsobená Corynebacterium michiganense. Obe sa prejavuje kučeravením listov.

Bakteriálne ochorenie sa šíri viditeľne nielen po samotnej rastline, ale aj záhradou. Napadnuté môžu byť aj ďalšie príbuzné druhy ako baklažány, papriky či zemiaky, v záhradke ale aj napríklad pryšce a ďalšie.

Tiež bakteriálne a vírusové ochorenia možno minimalizovať postrekmi. Vírusy sú niekedy roznášané po záhrade či skleníku hmyzom, ale sú to ochorenia významne menej časté ako napadnutie hubami.

Existujú aj mnohé ďalšie vírusy ako napríklad mozaikový alebo vírus bronzovitosti. Vírusové ochorenie je možné ukočírovať iba dezinfekciou a použitím insekticídov, pretože vírusy sú často prenášané hmyzom.

V niektorých prípadoch už rastliny zachrániť nemožno a hodí sa ich likvidácia spálením.

Problémy paradajok, ktoré sú za choroby zamieňané

Ďalším veľmi známym problémom je praskanie plodov, ktoré vyzerá ako svetlé jazvičky na paradajkách. Nejde o ochorenie, ale o jav, ktorý súvisí s hospodárením s vodou.

Paradajky týmto spôsobom popraskajú, keď majú málo vody vplyvom sucha a vysokých teplôt, a potom nárazovo dostanú veľa vlahy počas dažďa alebo nepravidelné veľmi výdatné zálievky.

Praskanie paradajok je skôr vizuálny problém. Paradajky sú stále jedlá aj chutné, ale môžu inklinovať k napadnutiu chorobami či zahnívaniu, pokiaľ sa šupka úplne rozruší.

Problému úplne predídete, pokiaľ budú mať paradajky kvapôčkovú závlahu alebo im inak zaistíte pravidelnú dostatočnú zálievku.

Iným fyziologickým problémom je aj úpal paradajok alebo zelený golier. Úpal má na vine príliš intenzívny svit, ktorý často dostatočne reguluje vlastnú zeleň rastliny, takže ju zbytočne neotrhávajte.

U zeleného goliera ide o nedostatočnú výživu. Tak ako v nasledujúcom prípade.

Nekróza kvetu či plodu je problém, ktorý trochu pripomína pleseň, ale príčina je celkom iná. Zasychaním alebo tvorbou tmavej škvrny od špičky plodu sa prejavuje nedostatok vápnika v pôde, nevhodné pH pôdy alebo prehnojenie.

Vo všetkých týchto prípadoch dochádza k tomu, že rastlina nemôže prijímať z pôdy dostatočne vápnik.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!