Leto v záhradke nie je len debužírovanie a zber. Čaká nás aj letné prerezávanie stromov a kríkov. Viete, ktoré túto službu potrebujú?

Reklamy

Letné prerezávanie stromov a kríkov sa vykonáva najmä v auguste. Preto si zožeňte obojručné nožnice, záhradnícku pílu a ešte nožnice – jednoručky na odstraňovanie malých výhonkov. A môžete sa pustiť do diela!

Letný rez spočíva v odstraňovaní letorastov, ktoré rastú kolmo nahor (hovorí sa im aj vlci). Preč ale musia aj vetvy, ktoré rastú dovnútra koruny stromov a zaberajú priestor nad plodovými vetvami.

Kvôli tomu by hrozilo, že ovocie poriadne nedozreje a úroda bude menšia. Ktoré stromy a kríky potrebujú vašu pomoc?

Jablone a hrušky

Jadroviny majú síce svoj hlavný rez za sebou ešte z doby, keď mali vegetačný pokoj. Ale v lete je potrebné odstrániť prerastené a kolmo rastúce vetvy (vlky).

Výhodou jabloní a hrušiek je, že ich môžete upravovať po celý rok. Našťastie netrpia klejotokom, ako napríklad kôstkoviny.

Kôstkoviny vo veľkom

U slivky, čerešne alebo višne neváhajte a zrežte ich hneď po zbere. Najneskôr ale do polovice septembra. Keď to nestihnete, nechajte si túto prácu radšej na jar.

Letný rez u kôstkovín spočíva hlavne v odstraňovaní letorastov. Len dajte pozor, každý strom je inak citlivý na rez a potrebuje inú starostlivosť.

Čerešne a višne

Chystáte sa odľahčiť čerešňu? Potom by ste mali vedieť, že tento stromček neznáša hlboký rez. Preto s citom odstráňte celé vetvy, ktoré zbytočne zahusťujú korunu.

Višňa je o niečo komplikovanejšia a počítajte s tým, že sa u nej trochu zapotíte. Strom má totiž sklon k vyhoľovaniu vetiev, preto je na mieste, aby ste odstránili všetky dlhé alebo odplodené výhony. Korunu višní udržujte každoročne presvetľovacím rezom.

Slivky, špendlíky a mirabelky

V prípade tejto trojice sa nebojte skrátiť výhony o tretinu alebo dokonca polovicu. Vetvy tak posilnia a nebudú sa lámať pod ťarchou zrejúcich plodov.

Navyše koruna sa rezom presvetlí, čo je pri ovocnom strome viac ako žiaduce.

Broskyne a marhule

Ani jeden z týchto ovocných stromov nie je žiadny chúlostivec. Letný rez obaja znášajú s dôstojnosťou hodnou kráľa záhrady.

Pokiaľ broskyni alebo marhule doprajte hlboký rez, len tým podporíte bohatosť nasadenia plodov. Len jedno malé varovanie: korunu nikdy netvarujte do pyramídy!

Oveľa vhodnejší je okrúhly zostrih, pretože jedine tak sa k plodom dostane viac slnka.

Vyrastený orech

Teraz je ten najlepší čas upraviť jeho korunu. Ale buďte decentní, orech si na šetrné zaobchádzanie veľmi potrpia. Nezabudnite jeho rany ošetriť latexom. Zamedzíte tak ich zahnívaniu.

Ozdobné kríky

Máte na záhrade vistériu, trubač alebo jazmín? Odstráňte z nich každý tretí letorast. Letorasty, ktoré ponecháte, kraťte na tri až štyri očká. Výhon odstrihnite tesne za listom. Vďaka tomu odľahčíte kríky a podporíte jeho kvitnutie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!