Kôpor klíči dlho, vzchádzanie je viditeľné až po dvoch týždňoch. Niekedy dokonca trvá dlhšie alebo sa semená nechytia vôbec. Tento proces je však možné urýchliť. 

Reklamy

Existuje niekoľko spôsobov a všetky zaručujú skvelé výsledky. Kôpor môže vyklíčiť už aj za tri dni!

Metódy zrýchleného klíčenia kôpru

Aby semená kôpru rýchlo vyklíčili, musíme ich zbaviť zlúčenín spomaľujúcich klíčenie, éterických olejov a zmäkčiť obal semena. Môžeme to urobiť pomocou jednej z 3 metód.

1. Namáčanie vo vode

Prvým spôsobom je namáčanie najskôr v horúcej a potom v studenej vode.

Semená kôpru musia byť umiestnené v látkovom vrecku. Môže to byť gáza, handrička alebo kus inej látky. Zauzlíme, aby sa semienka nemohli dostať von a vrecúško ponoríme na cca 2 minúty do vody s teplotou 50-60 stupňov.

Potom ich vložíme do nádoby so studenou vodou, v ktorej ich necháme 2 dni. Počas tejto doby musíme 2-3 krát vymeniť studenú vodu.

Po odstránení semienok ich osušíme, aby sa pri výseve nezlepili a vysejeme.

2. Striedavé ponorenie do vody

Semená umiestňujeme do látky podobným spôsobom ako vyššie. Tento spôsob spočíva aj v umiestnení semienok do horúcej a studenej vody, avšak s tým rozdielom, že to robíme viackrát striedavo. Rozdiel je aj v tom, že voda má mať vyššiu teplotu.

Pripravte si dve misky, jednu naplnenú vriacou vodou a druhú studenou. Vrecúško so semienkami ponoríme najskôr na 2 sekundy do vriacej vody a potom na 2 sekundy preložíme do studenej vody. A takéto striedavé ponorenie opakujeme 15x.

Potom semená necháme vo vrecúšku 2 dni. Nesmú sa ponárať do vody, ale nesmú ani vyschnúť. Postriekajte vrecko vodou, aby zostalo vlhké.

3. Namáčanie v alkohole

Namáčanie v alkohole je najúčinnejšou metódou, pretože semená nielen zbaví éterických olejov a zmäkčí obal, ale ich aj dezinfikuje, čím zabezpečí väčšiu odolnosť voči bakteriálnym a hubovým ochoreniam.

Môže to byť akýkoľvek alkohol (35-45% vodka, koňak, whisky, alebo niečo, na čo máte práve chuť 😉).

Semená v tomto prípade tiež vložíme do látkového vrecúška, a potom ich na pol hodiny ponoríme do alkoholu. Po uplynutí tejto doby ich vyberieme z alkoholu a opláchneme pod tečúcou vodou izbovej teploty. Potom osušíme a vysievame.

Ako správne zasiať semená kôpru

Teplota pôdy by mala byť aspoň 10 stupňov Celzia, v chladnejších podmienkach kôpor nevyklíči. Mala by byť tiež pomerne stabilná teplota. Kôpor neznáša mráz.

Do substrátu pridajte hotový kompost alebo humus a trochu dreveného popola. Pôda musí byť voľná. Semená zasiate do hĺbky asi 1 cm.

Kôpor má rád slnko, zle rastie v tieni. Zle znáša aj sucho a nadmernú vlhkosť. Zem by mala byť neustále vlhká, ale nie bahnitá.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!