Ako ochrániť moje uhorky pred plesňami? Nechajte chemikálie v regáloch a vyskúšajte tieto domáce zmesy

Publikované: 9 júla 2024Prečítané: 686Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pestujete uhorky? Určite sa bojíte nielen slimákov, ale aj rôznych chorôb, ktoré na naše rastliny číhajú – vrátane tých, ktoré spôsobujú plesne.

Zistite, čím postriekať uhorky proti plesni, keď sa objavia prvé príznaky infekcie. Toto sú najúčinnejšie prírodné metódy.

Aké sú príznaky plesne na uhorkách?

Pleseň uhorková je choroba spôsobená hubami z čeľade múčnatkových. Z tohto dôvodu sa nazýva aj peronospóra a listová pleseň.

Aké sú príznaky plesne na uhorkách? Príznaky sa môžu mierne líšiť v závislosti od typu patogénu, ale najčastejšie sú:

  • škvrny na listoch - spočiatku malé a žlté škvrny na vrchu listov, časom sa zväčšujú a zhnednú;
  • múčny povlak - na spodnej strane listov sa môže objaviť biela alebo sivastá vrstva;
  • vädnutie - uhorky napadnuté plesňou môžu vädnúť aj pri primeranej pôdnej vlhkosti;
  • zlý rast a deformácie plodov - choroba ovplyvňuje celkový stav rastliny, čo vedie k horším výnosom.

Ako postrekovať uhorky proti plesni? Prírodné a domáce recepty

boji proti plesni uhorkovej , najmä v počiatočnom štádiu ochorenia alebo preventívne pred objavením sa príznakov, môžete vyskúšať prírodný, podomácky vyrobený postrek.

Sú bezpečné pre zdravie ľudí a zvierat a sú účinné v boji proti miernym plesňovým infekciám. Ako postrekovať uhorky proti plesni? Ponúkame nasledovné prírodné lektvary.

  • Cesnakový sprej – cesnak má silné protiplesňové a baktericídne vlastnosti.

Recept:

10 strúčikov cesnaku

1 liter vody

Cesnak roztlačíme a zalejeme vodou. Odstavíme na 24 hodín, potom scedíme a zriedime vodou v pomere 1:1. Postrekujte rastliny každý týždeň.

  • Žihľavový sprej – žihľava posilňuje rastliny a pomáha v boji proti patogénom vrátane plesní.

Recept:

1 kg čerstvej žihľavy

10 litrov vody

Žihľavu podlejeme vodou a odstavíme na 24 hodín. Potom sceďte a pripravený roztok zrieďte vodou v pomere 1:10. Postrekujte rastliny každých 10-14 dní.

  • Mlieko v spreji - mlieko, najmä jeho fermentované produkty (napr. kefír, cmar), môže mať fungicídny účinok.

Recept:

1 liter mlieka

9 litrov vody

Mlieko zrieďte vodou a postriekajte rastliny každých 7–10 dní.

  • Sóda bikarbóna v spreji – jedlá sóda pomáha neutralizovať kyslosť, ktorá sťažuje rast plesní.

Recept:

1 polievková lyžica sódy bikarbóny

1 liter vody

Sódu bikarbónu rozpustite vo vode. Môžete pridať niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu, aby sa zmes lepšie prilepila na listy. Striekajte každý týždeň.

  • Cibuľový sprej – cibuľa má antiseptické a protiplesňové vlastnosti.

Recept:

200 g nakrájanej cibule

1 liter vody

Cibuľu povaríme vo vode asi 30 minút, ochladíme a precedíme. Postrekujte rastliny každých 10 dní.

Ako zabrániť plesni uhoriek?

Je možné chrániť plodiny uhoriek pred plesňou? Skúsení záhradníci dodržiavajú niekoľko pravidiel, ktoré pomáhajú minimalizovať riziko infekcie. Zistite , ako zabrániť plesni uhoriek.

  • Striedanie plodín v záhonoch

Vyhnite sa výsadbe uhoriek na rovnakom mieste ako v predchádzajúcom roku. Striedanie plodín každé 3–4 roky znižuje riziko hromadenia patogénov (vrátane húb) v pôde.

  • Vyberte si zdravé semená a sadenice

Ak si sadenice pestujete sami, vyberte si semená ošetrené výrobcom alebo si ich pripravte sami. Uprednostňujete hotové sadenice? Venujte pozornosť stavu listov a stoniek – tie so škvrnami neberte.

  • Zabezpečte primeranú vlhkosť a vetranie

Nedostatočné vetranie a nadmerná vlhkosť podkladu podporuje rozvoj plesní. Uhorky zalievajte striedmo a vyhýbajte sa ich zalievaniu večer. Dbajte na vetranie rastlín, napr. ich sadením v primeranej vzdialenosti od seba alebo vetraním skleníka.

  • Odstráňte choré časti rastlín

Pravidelne kontrolujte stav rastlín a odstraňujte napadnuté listy alebo celé rastliny. Zabránite tak šíreniu choroby na ostatnú úrodu.

  • Používajte prírodné hnojivá

Pred zasadením alebo zasiatím uhoriek do zeme pripravte pôdu správne. Prírodné hnojivá, ako je kompost a hnoj, posilnia rastliny a zvýšia ich odolnosť voči chorobám.

Kedy postrek na uhorky nefunguje?

Bohužiaľ, niekedy sa stáva, že domáce metódy v boji proti plesni uhorkovej neprinášajú výsledky. Kedy postrek na uhorky nefunguje? Najčastejšie sú domáce prostriedky neúčinné, keď:

  • máte čo do činenia s pokročilým štádiom ochorenia - v tomto prípade musíte použiť špecializované opatrenia alebo odstrániť infikované rastliny;
  • domáci postrek sa používa v nevhodných poveternostných podmienkach - postrek sa neodporúča v daždivom počasí, pretože voda zmýva postrek z rastlín a tiež počas horúceho počasia, aby sa nespálili listy;
  • spreje sa používajú v nesprávnej koncentrácii a príliš zriedkavo - je dôležité dodržiavať odporúčania týkajúce sa pomerov zložiek a frekvencie aplikácie;
  • niektoré patogény sú odolné voči domácemu postreku – stáva sa to najmä pri dlhodobom používaní konkrétneho prostriedku, preto sa odporúča použiť rôzne metódy boja proti chorobám.

Teraz viete, čo je pleseň uhoriek, ako postrekovať uhorky pred plesňou, ako predchádzať plesni uhoriek predtým, ako sa vyskytne, a keď postrek na uhorky nefunguje.

Teraz je čas vypestovať si vlastné plodiny – nezabudnite mať oči otvorené a včas reagovať na prvé príznaky choroby.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!