Aj pri tej najopatrnejšej starostlivosti sa nedá vyhnúť problémom v starostlivosti o izbové rastliny. Odolné, vytrvalé a nenáročné kultúry nás vedia prekvapiť rovnako nepríjemne ako exotické rastliny, ktoré sú náročnejšie na pestovanie.

Reklamy

Niektoré problémy signalizujú len potrebu menších úprav, iné si vyžadujú väčší zásah.

Najčastejším príznakom je vysychanie končekov listov. Prečo teda končeky listov vysychajú a ako môžete zabrániť zhoršeniu problému?

Zasychanie končekov listov nevedie vždy k ich opadaniu alebo vädnutiu, najčastejšie nepostihuje ani 1 % povrchu listov. Napriek tomu to ovplyvňuje atraktivitu rastliny a kazí jej vzhľad.

Tento jav by sa nemal ignorovať, aj keď sa zdá, že je čisto sezónny (najčastejšie sa to deje v zime). Môže to byť začiatok vážnych problémov vedúcich k úhynu rastliny.

Prvý krok – komplexná diagnostika

Keď sa na rastline objavia suché končeky listov, každému príde na myseľ príliš suchý vzduch .

Nedostatočná vlhkosť je skutočne najčastejšou príčinou tohto javu, no nie jedinou.

Okrem nedostatočne vysokej vlhkosti na sušenie špičiek listov môžu viesť tieto faktory:

 • zalievanie tvrdou a neusadenou vodou;
 • presychanie substrátu;
 • šírenie škodcov;
 • nesprávne hnojenie – nedostatok alebo prebytok hnojív;
 • priame južné slnko pre rastliny milujúce tieň;
 • príliš vysoké teploty vzduchu (najmä počas vykurovacej sezóny);
 • príliš malý kvetináč.

Aby bolo možné presne diagnostikovať príčinu, je potrebné zodpovedne pristupovať k procesu hodnotenia stavu rastliny metódou eliminácie :

1. Starostlivo skontrolujte rastlinu, najmä stonky a spodnú stranu listov, či nejavia známky prítomnosti škodcov a iné známky spomaleného rastu. Aj keď ich nevidíte, vložte pod ňu biely papier a listom potraste. Uistite sa, že sa na ňom nič nehýbe.

2. Skontrolujte, či nádoba nie je príliš tesná a či korene nevyčnievajú z odtokového otvoru.

3. Stanovte vlhkosť podkladu, prípadne stupeň vyschnutia . Ak je pre vás ťažké posúdiť to iba „pohmatom“, kúpte si v kvetinárstve špeciálne indikátory, ktoré ukážu mieru vlhkosti.

4. Analyzujte plán hnojenia a porovnajte ho s plánom odporúčaným pre vašu rastlinu. Napríklad v citrusových plodoch sa končeky vysušujú, zvyčajne kvôli nedostatku železa. A u väčšiny nekvitnúcich plodín môže príliš časté hnojenie spôsobiť v počiatočnej fáze vážne vývojové poruchy prejavujúce sa zasychaním končekov listov.

5. Analyzujte kvalitu vody . Ak používate tečúcu vodu z vodovodu, je to najpravdepodobnejšia príčina vysychania končekov listov. Takáto voda obsahuje fluórové a chlórové nečistoty, soli a iné látky, ktoré vedú k narušeniu vlastností pôdy a menia jej rovnováhu.

6. Určte vlhkosť vzduchu pre druhy, ktoré uprednostňujú vlhkosť.

Odchýlka v jednom bode odhalí hlavnú príčinu vysychania špičiek listov, v dvoch alebo viacerých – naznačuje potrebu komplexnejších opatrení .

Ako vyriešiť problém so suchými končekmi listov?

Prvý krok

Bez ohľadu na základnú príčinu je prvým krokom prijatie všeobecných intervenčných opatrení:

Začnite odstránením rizika kontaminácie pôdy a odstránením usadenín soli: odstráňte biely povlak z povrchu substrátu , nahraďte substrát čerstvým a čistým.

Nezabudnite tiež očistiť listy rastliny od prachu, najlepšie v sprche, za predpokladu, že pôda nie je prevlhčená a príčinou nie je hniloba koreňov.

Skúste zmeniť vlhkosť vzduchu umiestnením nádoby s vodou alebo zvlhčovačov vzduchu do blízkosti. Vykonajte toto opatrenie aj za predpokladu, že pôda nie je preschnutá.

Tieto opatrenia by sa mali vykonať bez ohľadu na zistenú príčinu.

Druhý krok

Druhým dôležitým krokom je individuálny prístup. Rastliny sú rôzne a vyžadujú rôznu starostlivosť. Orchidey, chlorofytum alebo kaktusy nie sú polievané a hnojené rovnako často.

Každá rastlina by mala dostať presne takú starostlivosť (a podmienky), aké potrebuje. Analyzujte podmienky pestovania, nastavenia a starostlivosť o konkrétny druh .

Ďalšie opatrenia priamo závisia od príčiny vysychania špičiek listov.

Ak hroty listov vyschnú suchým vzduchom

Problém so suchým vzduchom možno vyriešiť nasledujúcimi metódami:

 • postrek (nie je vhodný pre kvitnúce rastliny a dospievajúce listy);
 • inštalácia špeciálnych zvlhčovačov;
 • inštalácia podnosov s mokrými kamienkami, machom, expandovanou hlinou, na ktoré sa umiestni kvetináč s rastlinou tak, aby sa dno nedotýkalo vody;
 • umiestňovanie rastlín do vitrín.

Ak končeky listov vyschnú kvôli kvalite vody

 • skontrolujte, aká voda sa odporúča na zalievanie danej rastliny (možno potrebuje kyslú alebo obzvlášť mäkkú vodu);
 • pred zalievaním ju nechajte odstáť aspoň 24 hodín (najlepšie niekoľko dní);
 • nahraďte vodu z vodovodu dažďovou vodou, roztopenou vodou alebo prevarenou vodou.

Ak konce listov vyschnú v dôsledku nesprávneho zalievania

Ak je príčinou problému nesprávny režim zavlažovania a porušenia pohodlnej vlhkosti substrátu, akcie by sa mali líšiť:

Poznajte to, čo vaše rastliny preferujú. V prípade podmáčania, ktoré už viedlo k hnilobnému procesu, treba posúdiť kvalitu drenážneho a drenážneho otvoru. Ak sú v poriadku, nechajte substrát pred ďalšou úpravou takmer úplne vyschnúť. Ak je problémom malý drenážny otvor, žiadna drenáž, presaďte rastlinu do vhodného kvetináča.

V prípade nadmerného sucha sa postarajte o častejšiu a výdatnejšiu zálievku. Nenechajte však v kvetináčoch stagnovať vodu.

Pre problematické rastliny zvážte kúpu samozavlažovacích kvetináčov, ktoré optimálne dávkujú vlhčenie substrátu.

Ak hroty listov vyschnú kvôli škodcom

V prípade, že je rastlina infikovaná škodcami, začnite zložitý boj:

 • izolujte rastlinu od iných izbových plodín, aby sa zabránilo šíreniu škodcov;
 • umyte listy mydlovou vodou;
 • zvýšte vlhkosť vzduchu;
 • začnite používať špeciálne insekticídy (v záhradnom centre si môžete kúpiť sortiment prípravkov biologického typu aj čisto chemického zloženia);
 • pri presádzaní rastlín nádobu starostlivo vyčistite a dezinfikujte;
 • prijmite preventívne opatrenia pre zvyšné rastliny.

Ak konce listov vyschnú v dôsledku podmienok prostredia

Ak je príčinou vysychania končekov listov nesprávne osvetlenie , teplota , hnojenie , mali by sa zmeniť na vhodné pre konkrétny druh a odrodu rastliny.

Ak sú jasné známky toho, že rastlina má príliš malý črepník a korene sú „natesno“, presaďte ju do väčšieho. Presádzanie je potrebné vykonať aj vtedy, keď prebytok živín nemožno upraviť jednoduchým znížením hnojenia.

Ako vidíte, problém sušenia špičiek listov môže byť veľmi jednoduchý na identifikáciu a riešenie, ako aj zložitejší a vyžadujúci komplexný prístup.

Oplatí sa ich vziať na vedomie, pretože sušením končekov listov nám rastlina signalizuje, že potrebuje podporu a akciu skôr, ako sa jej nepohodlie stane zdrojom vážnejších problémov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: BOTANICHKA