Karfiol je jedlo pre chudokrvných, diabetikov a pre ľudí s problémami pečene a obličiek. Prečo by ste ho mali zaradiť do jedálnička?
Zdieľať článok na socialných sieťach
Karfiol patrí do rovnakej skupiny ako kapusta či brokolica. Táto zelenina je veľmi bohatá na zlúčeniny s pozoruhodnými protizápalovými vlastnosťami! Viete, ako nám pomáha?
V posledných rokoch vzrástol záujem o pridávanie karfiolu do stravy vzhľadom na skutočnosť, že zelenina má veľmi kompletný nutričný profil.
Považuje sa za dobrý zdroj mnohých cenných zlúčenín, ktoré hrajú dôležitú úlohu v boji proti chronickým ochoreniam, vrátane niektorých typov rakoviny.
Vplyv karfiolu na zdravie
Chráni pred rakovinou a zápalmi
Karfiol obsahuje veľa glukozinolátov (glukobrassicín, glukoiberín, glukorafanín). Glukozinoláty sú antikarcinogénne, antioxidačné biochemikálie, ktoré chránia rastliny pred napadnutím hmyzom a mikróbmi. Podporujú mnohé systémy v tele: imunitný, tráviaci, kardiovaskulárny, protizápalový a detoxikačný.
Karfiol je obzvlášť bohatý na kľúčové antioxidanty , ako je vitamín C, beta-karotén, beta-kryptoxantín, kyselina kávová, kyselina ferulová, kvercetín, rutín, kaempferol a mangán.
Medzi ďalšie mikroživiny, ktoré boli široko skúmané, patrí sulforafan a indol-3-karbinol . Štúdie ukázali, že bojujú proti zápalom, obezite, cukrovke a rôznym typom rakoviny (vaječníkov, krčka maternice a prostaty) inhibíciou rastu rakovinových buniek a cytotoxickými účinkami na rakovinové bunky.
Reguluje krvný tlak
V kombinácii s kurkumou môže karfiol predchádzať rakovine prostaty a dokonca ju pomáha liečiť. Sulforafán, ktorý sa nachádza aj v brokolici, je nevyhnutný pre zdravie DNA. Táto zlúčenina zlepšuje krvný tlak a funkciu obličiek.
Pri pravidelnej konzumácii karfiol pomáha regulovať krvný tlak . Vedci upozorňujú, že karfiol pri dlhodobom varení priamo vo vode stráca časť živín rozpustných vo vode.
Znižuje hladinu cukru v krvi
Surový karfiol znižuje hladinu cukru v krvi, preto ho možno právom považovať za prírodný liek pre diabetikov.
Reguluje hladinu cholesterolu
V niektorých štúdiách sa ukázalo, že varený karfiol je účinný pri regulácii cholesterolu .
Chráni pečeň a obličky
Priaznivo pôsobí vo výžive ľudí trpiacich chorobami pečene (cirhóza), obličiek, tráviaceho traktu (vredy) a prostaty.
Zlepšuje funkciu mozgu
Vďaka obsahu cholínu (vitamínov B) je karfiol dôležitý pre rozvoj výkonnosti mozgu. Štúdie na zvieratách ukázali, že zlepšuje kogníciu, učenie a pamäť a chráni mozog pred toxínmi.
Podporuje detoxikačné funkcie
Karfiol má ešte jednu dôležitú výhodu: pomáha čistiť telo od toxínov. Obsahuje antioxidanty, glukozinoláty a zlúčeniny síry, ktoré podporujú obe fázy detoxikácie .
Iné benefity
Má tiež čistiaci, diuretický, vazokonstrikčný, antianemický a energizujúci účinok.
Kvôli všetkým týmto benefitom by ste mali karfiol určite zaradiť do svojho jedálnička natrvalo.
Zdroj: WWW.NCBI.NLM.NIH.GOV
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!