Tymián s medom a citrónom – prírodný super užitočný liek na boľavé hrdlo a kašeľ! Takto si ho ľahko pripravíte

Publikované: 28 septembra 2023Prečítané: 1490Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Tymián obyčajný (Thymus vulgaris) sa používal a stále používa už tisíce rokov nielen ako aromatické korenie, ale okrem iného aj ako domáci liek. pri nádche a kašli.

Najdôležitejšími účinnými látkami tymiánu sú okrem silice fenolové kyseliny, triesloviny a flavonoidy. Dávajú tymianu choleretické, protizápalové, hepatoprotektívne a diuretické vlastnosti. Predtým sa podával perorálne pri parazitárnych ochoreniach a bakteriálnych infekciách čriev. Fenoly a flavonoidy majú protikŕčové vlastnosti.

Vlastnosti tymiánu

Tu je niekoľko dôvodov, prečo je tymián cenený pri prechladnutí:

Tymián je zložkou mnohých sirupov a pastiliek.

Antibakteriálne a antivírusové účinky : Esenciálne oleje v tymiane, ako je tymol, majú antibakteriálne a antivírusové účinky, ktoré pomáhajú telu bojovať proti patogénom.

Expektorans : Tymián je prírodný expektorans, ktorý môže pomôcť riediť a odstraňovať hlien z dýchacích ciest.

Protizápalové účinky : Zložky v tymiane môžu mať protizápalové účinky, čo pomáha pri zmierňovaní následkov spôsobených prechladnutím a infekciami dýchacích ciest.

Spazmolytikum : uvoľňuje svaly hrudníka, čím zmierňuje záchvaty kašľa.

Bylinkový med

V prípade prechladnutia tymián skvele poslúži ako bylinkový med. Med má antibakteriálne vlastnosti. Práca s tymianom zvyšuje jeho vlastnosti, čím je liek ešte účinnejší.

Bylinkový med sa vyrába zmiešaním tymianovej tinktúry s medom v pomere 1:3. Pri kašli, zachrípnutí a prechladnutí užívajte 1 čajovú lyžičku každé 3 hodiny;

Tymiánový bylinkový med možno pripraviť aj zmiešaním čerstvej mletej tymianovej bylinky s medom v podobnom pomere s pridaním malého množstva alkoholu alebo glycerínu;

Tymiánový sirup

Ak nechceme alebo nemôžeme použiť tinktúru, ktorej zložením je alkohol, môžeme si tymiánový med pripraviť nasledovne:

Ingrediencie:

  • hrsť čerstvého alebo sušeného tymiánu
  • 175 g medu
  • pol citróna
  • 2 šálky vody

Citrón očistite a kôru nakrájajte na tenké plátky. Dáme do dózy a zalejeme medom.

Tymián zalejeme vodou (najskôr nasekáme čerstvý tymian ) a varíme, kým sa polovica vody neodparí. Ochlaďte, preceďte a nalejte do pohára s medom a citrónmi. Premiešame a nádobu uzavrieme.

Dá sa skladovať asi mesiac. Sirup má veľmi príjemnú chuť. Najlepšie sa z neho jedia citróny.

Konzumujeme 1 čajovú lyžičku niekoľkokrát denne až do vymiznutia príznakov.

Prevencia

Jeden z esenciálnych olejov tymiánu, tymol, je chemická zlúčenina zo skupiny terpénov. Pri konzumácii vo veľkých množstvách je jedovatý. Najjednoduchší spôsob predávkovania je jeho perorálnym užitím vo forme tymianového oleja, ktorý z veľkej časti pozostáva z tymolu. Tymiánový olej by sa nemal užívať vnútorne vôbec.

Tymián je tiež dosť silný alergén, takže alergici musia byť obzvlášť opatrní. Tymián by nemali užívať tehotné ženy. Tymián môže znížiť hladinu cukru v krvi.

ZDROJ: HTTPS://ROZANSKI.LI/814/TYMIANEK-THYMUS-W-PRAKTYCZNA-FITOTERAPIA/, HTTPS://PUBMED.NCBI.NLM.NIH.GOV/29785774/, HTTPS://LATAIFAS.RO/MEDICINA_NATURISTA_ALTERNATIVA/ 95780/CIMBRU-CU-MIERE-SI-LAMAIE-UN-MEDICAMENT-NATURAL-USOR-DE-PREPARAT-CASA/

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!