Naše telá sú jedným z najkomplikovanejších strojov, aké existujú. Ako každý sofistikovaný stroj, neustále posielajú informácie o chybách: v tomto prípade o fungovaní našich vnútorných orgánov a systémov. Často však ignorujeme to, čo nám hovorí naše telo, a to je veľká chyba.

Reklamy

Našli a usporiadali sme pre vás týchto 10 signálov, ktoré nám naše telo dáva a ktoré značia, že niečo nieje v poriadku. Venujte im náležitú pozornosť.

Tmavé kruhy po očami

Ak nemáte dostatok spánku, môžu sa vám pod očami objaviť tmavé kruhy. Lekári odporúčajú, aby ste každú noc spali najmenej 7 – 8 hodín. Môžu však byť tiež následkom niečoho úplne iného, ​​napríklad anémie alebo inak chudokrvnosti. To je prípad, keď telo neprodukuje dostatok červených krviniek, čo spôsobuje, že pokožka pod očami tmavne.

Farebné zmeny na prstoch

Niklas D, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ak ste si všimli, že vaše prsty často menia farbu, mali by ste si uvedomiť, že to má vážny dôvod. Toto je známka toho, že máte Reynaudov syndróm – stav, keď nízke teploty spôsobujú kŕče v cievach, čo vedie k zmenám farby pokožky na prstoch.

Rozmazane videnie

Ak sa vaše oči často unavujú a začali ste si všímať, že občas nie ste schopní rozoznať ľudí alebo prečítať dopravné značky z obyčajnej vzdialenosti, je pravdepodobné, že sa u vás vyvinula krátkozrakosť alebo astigmatizmus. Mali by ste navštíviť očného lekára.

Bodky alebo pásy pred vašimi očami

Môžu mať rôzne formy: môžu to byť bodky alebo pásy. Môžu sa objaviť náhle a často za prítomnosti jasného bieleho svetla. Ak ich vidíte dlhšie ako týždeň, obráťte sa na očného lekára. Môže to byť skorý náznak katarakty alebo iných závažných problémov s vašim zrakom.

„Hudba“ v žalúdku

Rachot v žalúdku je spôsobený procesmi, ktoré prebiehajú vo vašom čreve. Ak k tomu dôjde len zriedka, nemusíte sa ničoho obávať. Ak však zistíte, že váš žalúdok vydáva zvuky pravidelne alebo ak je to sprevádzané bolesťou, mali by ste okamžite vyhľadať lekára.

Odlupujúca sa pokožka

Lúpanie pokožky je známkou toho, že vášmu telu chýbajú vitamíny. Vyvážená strava môže vašu pokožku rýchlo vrátiť do normálneho stavu. Ak je peeling sprevádzaný svrbením, musíte bezodkladne navštíviť lekára. Je možné, že máte plesňovú infekciu.

Čiastočná strata čuchu

Zmiernenie vnímania čuchu s pribúdajúcimi rokmi nastáva v dôsledku poškodenia nervového systému. Ak ste ale relatívne mladí a začali ste si všimnúť, že strácate čuch, mali by ste okamžite ísť k lekárovi. Môže to byť dôsledok silnej nádchy alebo inej vírusovej infekcie.

Šklbanie očných viečok

Dlhodobé zášklby očných viečok môžu naznačovať, že vaše oči boli prepracované. Aby ste to prekonali, mali by ste si oči umyť vatovými tampónmi namočenými v studenej vode. Ak to nefunguje a zášklby pokračujú, mali by ste vyhľadať pomoc od neuropatológa. Je možné, že to môže byť príznakom vážneho problému s nervovým systémom.

Zvonenie v ušiach

Tinnitus je pocit zvonenia alebo hluku v ušiach. Mnoho ľudí sa snaží tomuto pocitu nevenovať pozornosť v domnení, že to nijako neohrozuje ich zdravie. Ale to neustále zvonenie je dosť pravdepodobne spôsobené chorobou. Najrozšírenejšou príčinou zvonenia v ušiach je však neustály vysoký hluk v určitých druhoch pracovného prostredia.

Vykĺbenie ramenného kĺbu

Niektorým ľuďom sa zdajú ramenné kĺby uvoľnené alebo sa dajú hýbať neobvyklým počtom smerov. Toto je známka nestabilného ramenného kĺbu – stav, keď guľka ramennej kosti vychádza z jamky kĺbu. Môže sa stať, že sa tieto osoby jednoducho narodili s veľmi pružnými väzmi, alebo to mohlo byť spôsobené športovým úrazom. V obidvoch prípadoch však ide o nebezpečný stav, ktorý môže viesť k zraneniu a vykĺbeniu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!