Na jar, keď sa topí sneh, prípadne veľa prší, môže dôjsť k čiastočnému vyplaveniu cenných živín z pôdy. Aj tie, ktoré sú potrebné pre správny rast zeleninových plodín.

Reklamy

Tento jav často postihuje aj zimný cesnak, ktorý môže bez vhodnej podpory rásť zle. Ani jesenná príprava pôdy a používanie kompostu a hnojív nemusí stačiť. 

To je dôvod, prečo je hnojenie zimného cesnaku na jar také dôležité, aby sa mu poskytli dobré podmienky na rast.

Hnojenie zimného cesnaku na jar: amoniak a peroxid vodíka

Jedným z prvých signálov indikujúcich nedostatok dusíka v cesnaku je žltnutie končekov listov. Tento problém môžu spôsobiť aj plesňové ochorenia alebo mráz.

Použitie komplexných minerálnych hnojív, ako je močovina, môže tento problém účinne vyriešiť. Medzi obľúbené a účinné prostriedky patrí aj amoniak a peroxid vodíka.

Okrem podpory výživy rastlín majú antiseptické vlastnosti. Vďaka tomu chránia cesnak pred škodcami a plesňami.

Príprava a použitie roztoku amoniaku

3 polievkové lyžice 10% koncentrovaného amoniakového alkoholu by sa mali zriediť v 10 litroch vody. Je dôležité dôkladne premiešať roztok. Pripravený roztok by sa mal použiť na zavlažovanie záhonov zo zimným cesnakom.

Pred aplikáciou roztoku treba cesnakové lôžko výdatne zaliať vodou izbovej teploty. Vďaka tomu bude môcť roztok lepšie prenikať do pôdy, čo zabezpečí efektívnejšiu výživu rastlín.

Už po niekoľkých dňoch môžete očakávať viditeľné zlepšenie vzhľadu vášho cesnaku.

Aplikácia peroxidu vodíka na ochranu úrody

Ak používate peroxid vodíka, rozpustite 3 polievkové lyžice látky v 1 litri vody. Výsledný roztok sa aplikuje pomocou rozprašovača, ktorý je obzvlášť účinný v boji proti žltnutiu listov.

Použitím vyššie uvedených metód na hnojenie zimného cesnaku na jar môžete výrazne zlepšiť rastové podmienky a vývoj. Zaručíte si tak hojnú úrodu zdravého, veľkého a chutného cesnaku.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!