Tiež zdobí vašu záhradku bujná kanadská čučoriedka? Ak sa chcete tešiť z úrody kvalitných plodov, mala by sa im dostať aj zodpovedajúca starostlivosť ešte pred samotným zberom.

Reklamy

Posledné roky je pestovanie kanadských čučoriedok veľmi populárne. Starostlivosť o ne nie je zložitá a zaistíte si tak čerstvú porciu chutného ovocia bez zložitého namáhavého zbierania v lese.

Ak chcete, aby vaše pestované rastliny bohato plodili, stačí im dať iba vhodné podmienky a podporiť ich v raste.

Čučoriedky zo záhrady sú zdravé

Pokiaľ sa vám podarí zožať kvalitné čučoriedky, budete mať po ruke doslova dietetickú bombu a veľmi zdravé ovocie. Šťavnaté a tmavo modré plody totiž obsahujú niečo okolo 10% cukru, významné triesloviny, organické kyseliny a tiež 1% pektínov a karotín.

Pomerne vysoké je aj zastúpenie vitamínov C a B2. A pretože obsahujú značné množstvo anthokyanov, sú úžasnou prevenciou mnohých chorôb vrátane rakoviny.

Čo potrebuje k zdravému rastu

Vzhľadom na to, že je kanadská čučoriedka kyslomilná rastlina, vyžaduje zodpovedajúcu pôdu a náležité živiny. Radšej sa vyhnite ťažkým ílovitým pôdam, pretože spomaľujú rast koreňov, ktoré sa často vďaka tomu riadne nevyvinú.

Čučoriedke svedčí slnečné miesto s vyššou vlhkosťou vzduchu, ale bude sa jej dariť aj v polotieni. Počítajte však s tým, že bude plodiť o niečo neskôr a tiež menej, a že jej plody možno nebudú také sladké.

Kanadská čučoriedka by nikdy nemala byť vystavená silným vetrom a nedarí sa jej ani v blízkosti vody. Dopriať by ste jej mali aj dostatok živín.

Dostatočná zálievka zaistí chutné plody

Práve v letnom období vyžaduje kanadská čučoriedka výdatnú a dostatočnú zálievkou. Najvhodnejšia je odstáta dažďová voda. Ak by rastlina trpela nedostatkom vlahy, mohlo by dôjsť k scvrkávaniu a opadávaniu nedozretých plodov.

Čučoriedky by však nikdy nemali stáť ani vo vode, na premokrenie sú skutočne veľmi citlivé. Preto je pre nich veľmi dôležitá drenážna vrstva.

Hnojte len v správnom čase

Ak si nechcete zhatiť úspešnú úrodu, mali by ste kanadské čučoriedky hnojiť správne. Rastlina potrebuje zodpovedajúce živiny, a preto je najjednoduchšie použiť prípravok, ktorý je určený priamo pre ňu.

Špeciálne kyslé hnojivá neobsahujú chlór a sú s minimálnym množstvom dusíka. Čučoriedky by sa mali hnojiť predovšetkým v období jari až do doby, keď sa tvoria puky. Naposledy potom po odkvitnutí. Potom už rastliny nehnojte, aby dobre prezimovali.

Pozor na škodcov a choroby

Najväčším nebezpečenstvom kanadskej čučoriedky sú škodcovia, ktorí spravidla poničia koreňový systém. O bohatú úrodu vás môžu tiež pripraviť vtáky, ktorí sú schopní plody behom chvíľky zlikvidovať. Natiahnite preto okolo každého kríka sieť.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!