Ako efektívne čistiť a dezinfikovať mobilný telefón tak, aby sme ho nepoškodili?

Publikované: 17 marca 2020Prečítané: 824Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Dezinfekčné utierky sa považujú za bezpečné na používanie na obrazovkách telefónu. Stále však existujú nebezpečné chemikálie, ktorým sa musíte pri čistení telefónu vyhnúť.

Štúdie zistili, že nový  koronavírus, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie známe ako COVID-19, môže na niektorých povrchoch prežiť až deväť dní, čo môže zahŕňať aj váš obľúbený telefón. Toto je zariadenie, s ktorým neustále manipulujete a často ho tlačíte do tváre, čo znamená, že akékoľvek baktérie, vírusy alebo iné baktérie, ktoré sa dostanú na váš telefón alebo puzdro, sa môžu ľahko preniesť na vašu pokožku.

Umývanie rúk správnym spôsobom vám môže pomôcť zabrániť vám a vašim blízkym v šírení vírusu, ale čo čistenie telefónu?

Stále však existujú čistiace prostriedky a techniky, ktorým sa treba vyhnúť. Aj keď by ste mohli spočiatku vidieť dobré výsledky, tieto drsnejšie metódy môžu nakoniec poškodiť obrazovku (alebo prípadne vnútorné komponenty).

Povieme vám, akým variantám sa treba vyhnúť a aké sú najlepšie spôsoby, ako dezinfikovať váš telefón a očistiť od odtlačkov prstov, prach z portov a húževnatý make-up z obrazovky (tip: nikdy s odstraňovačom make-upu). Tiež vám povieme, ako sa starať o telefóny s odolnosťou proti vode.

Dezinfikujte svoj telefón: obrúsky, nie čistý alkohol

phonearena

Ak sa dotknete telefónu po dotyku s verejnou kľučkou dverí alebo nákupným vozíkom, môže sa stať, že ho budete chcieť okamžite očistiť alkoholom. Nie. Čistý alkohol môže odstraňovať oleofóbne a hydrofóbne povlaky, ktoré bránia poškodeniu displeja a iných portov olejom a vodou. 

Najbezpečnejšia možnosť je použiť na čistenie obrazovky telefónu dezinfekčné obrúsky, ktoré obsahujú 70% izopropylalkoholu. 

Ako vyčistiť šmuhy odtlačkov prstov z obrazovky

9to5google.com

Šmuhám odtlačkov prstov je ťažké zabrániť, pretože vaša pokožka neustále vytvára oleje. To znamená, že zakaždým, keď zdvihnete telefón, máte odtlačky prstov všade.

Najbezpečnejším a najúčinnejším spôsobom čistenia obrazovky je handrička z mikrovlákna. Ak obrazovka zúfalo potrebuje čistenie, navlhčite handričku z mikrovlákna destilovanou vodou a potom ju pretrite – nelejte vodu priamo na obrazovku. Túto metódu je možné použiť aj na zadnej a bočnej strane telefónu.

Prach a vlákna

Najlepším riešením na odstránenie prachu a vlákien je lepiaca páska páska. Lepivosť pásky vytiahne všetky nečistoty, ktoré by sa mohli zachytiť v telefóne.

V prípade menších otvorov reproduktorov, na ktoré sa páska nemôže dostať, použite špáradlo.

Ako bezpečne odstrániť makeup?

Aj keď môžete používať odstraňovač make-upu každú noc, nemali by ste ho používať ako čistič obrazovky kvôli niektorým chemikáliám, ktoré by mohli číhať v prísadách

Vera Aksionava| Dreamstime.com
Ak máte telefón odolný voči vode, s krytím IP67 a vyšším , môžete ho opláchnuť vodou. Aj keď tieto telefóny dokážu odolať ponoreniu až na 30 minút, je oveľa lepšie použiť vlhkú handričku na čistenie telefónu. Potom vysušte telefón suchou, mäkkou handričkou, aby ste odstránili vodu. 

Keď si telefón namočíte do vody alebo ho spustíte pod vodovodný kohútik, voda sa dostane do portov, čo znamená, že ho nebudete môcť nabíjať, kým nebudú suché, a to si môže vyžadovať čas. Pamätajte, že používanie telefónu odolného voči vode je viac o duševnom pokoji, ako o úmyselnom plávaní z telefónom.

8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali používať na čistenie telefónu

  • Čistič okien

Niektoré novšie telefóny, ako napríklad majú ochranný povlak, ktorý odoláva vode a oleju. Použitie drsných čistiacich prostriedkov môže povlak odstrániť a môže spôsobiť, že telefón bude náchylnejší na poškriabanie.

  • Kuchynské čistiace prostriedky

Ich abrazívne zloženie môže  poškodiť ochrannú vrstvu.

  • Papierové utierky

Väčšina z nich je recyklovaná a drobné čiastočky kovov môžu poškriabať displej vášho mobilného telefónu.

  • Čistý alkohol

Pretože mnoho novších telefónov má ochranný povlak, alkohol ich môžeopotrebovať rýchlejšie, čo spôsobuje, že váš telefón bude viac náchylný k poškriabaniu.

  • Odličovač

Niektoré odstraňovače make-upu môžu obsahovať chemikálie, ktoré môžu byť drsné na elektronickej obrazovke.

  • Stlačený vzduch

Váš telefón je krehký, takže fúkanie intenzívneho vzduchu do jeho portov môže spôsobiť určité poškodenie, konkrétne váš mikrofón.

  • Mydlo na ruky

Zatiaľ čo vaše mydlá na ruky môžu byť jemné, jediný spôsob, ako ich použiť, je ich kombinácia s vodou. A to opäť jedine na utierke z mikrovlákien.

  • Ocot

Ocot odstráni vrstvu obrazovky. Môžete použiť zmes 50/50 s destilovanou vodou na čistenie bokov a zadnej časti.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!