Chráňte sa pred COVID-19 doma.

Reklamy

Zatiaľ čo sa hovorí, aby sme sa vyhýbali aj tým najmenším zhromaždeniam ľudí, mali by sme zostať ostražití aj doma. To znamená čistenie a dezinfekcia povrchov a predmetov, s ktorými prichádzame najčastejšie do styku.

Pozrite si tieto odporúčania pre domácnosti, v ktorej sa nachádza člen, ktorý je podozrivý, alebo už má potvrdený vírus. Keďže inkubačná doba môže trvať až dva týždne, môže byť pre každého v domácnosti s viacerými osobami rozumné dodržiavať bezpečné postupy pri čistení a dezinfekcii domácnosti.

Čistenie znamená odstránenie baktérií, nečistôt z povrchov a predmetov. Čistenie nezabíja baktérie, ale znižuje ich počet, čím sa znižuje riziko šírenia infekcie. Dezinfekcia znamená použitie chemikálií na ničenie baktérií na povrchoch. To nevyhnutne neznamená, že povrchy sú vyčistené alebo baktérie odstránené. Riziko sa však zníži usmrtením choroboplodných zárodkov po vyčistení povrchu.

Shutterstock / Photoroller

10 tipov, ako udržať domácnosť čistú a dezinfikovanú

  • Čistite a dezinfikujte každý deň dotykové povrchy v spoločných priestoroch. Patria sem stoly, stoličky, kľučky, vypínače, diaľkové ovládače, kľučky, toalety, pulty a umývadlá.
  • Čistite pomocou domácich čistiacich prostriedkov a dezinfekčných prostriedkov, ktoré sú vhodné pre daný povrch. Vždy postupujte podľa pokynov na štítku. Noste rukavice a uistite sa, že miestnosť je dobre vetraná.

  • Pri čistení a dezinfekcii povrchov noste jednorazové rukavice a po každom vyčistení ich zlikvidujte. Ak sa používajú opakovane použiteľné rukavice, mali by byť určené iba na čistenie a dezinfekciu len pre COVID-19. Ihneď po odstránení rukavíc očistite ruky.
  • Pred dezinfekciou očistite povrchy saponátom alebo mydlom a vodou.

Getty Images/EyeEm

  • Na dezinfekciu použite zriedené domáce bieliace roztoky (SAVO Perex), alkoholické roztoky s najmenej 70% alkoholu alebo bežné dezinfekčné prostriedky pre domácnosť. Pri aplikácii a vetraní postupujte podľa pokynov výrobcu. Uistite sa, že produkt nie je po dátume exspirácie. Nikdy nemiešajte domáce bielidlo s amoniakom alebo inými čistiacimi prostriedkami. Pripravte bieliaci roztok zmiešaním 5 polievkových lyžíc alebo 1/3 šálky bielidla na 4 – 4,5 l vody alebo 4 čajových lyžičiek bielidla na liter vody.
  • V prípade mäkkých povrchov, ako sú koberce, čalúnenie a závesy, odstráňte všetky viditeľné nečistoty a vyčistite ich pomocou vhodných čistiacich prostriedkov.

  • Ak pri manipulácii so špinavým bielizňou nepoužívate rukavice, nezabudnite si následne umyť ruky.
  • Vyvarujte sa vytriasaniu špinavej bielizne, aby sa zabránilo šíreniu vírusu vzduchom.
  • Všetku bielizeň perte na čo najvyššej možnej teplote a úplne vysušte.

  • Čistite a dezinfikujte vačky v odeve rovnako ako iné povrchy. Zvážte použitie vložky do tašky, ktorú je možné vyhodiť alebo prať.

Pozrite tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!