Ako na krásne vlastné PARADAJKY? Na TIETO veci nesmiete pri predpestovaní sadeníc URČITE zabudnúť!

Publikované: 15 februára 2023Prečítané: 18689Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Vypestovať si vlastné sadenice paradajok nie je nič náročné. Zatiaľ čo semienka paprík sa vysievajú už v januári, na výsev paradajok je ideálny čas v polovici marca. 

Záhradnícky kalendár hovorí doslova, že semienka paradajok majú ísť do pôdy na Jozefa.

Pripravené vybrané semienka , dajte na vrstvu substrátu, jemne posypte trochou substrátom a pritlačte. Vyhnite sa najčastejšej chybe pri predpestovaní, a to príliš hrubej vrstve substrátu nad semenom.

Klíčenie je potom pre semeno príliš náročné, trvá dlho a niekedy sa ani nepodarí. Vysiate semená nezabudnite zaliať a dať pod sklo, prederavú fóliu alebo do mikroténového vrecka.

Dobre drží vlhkosť a teplo. Použiť sa dajú aj odstrihnuté PET fľaše.

Sadzobník dajte na slnečné a teplé okno, najlepšie na južnej strane, a udržujte substrát stále mierne vlhký.

Nezabudnite pikírovať

Keď sa objavia rastlinky, neponáhľajte sa a počkajte, až nasadia pravé lístky – spoznáte ich ľahko, majú iný tvar. Až potom je potrebné sadeničky pikírovať, teda presadiť v menšom počte do väčšieho kvetináča.

Dajte ich do nového substrátu so živinami v správnych rozostupoch, asi po 8 centimetroch , aby si sadenice navzájom nekonkurovali.

Pokiaľ nemáte skleník ani parenisko, presuňte rastliny na vonkajšie záhony radšej až po zmrznutých, teda v polovici mája. Záleží na počasí. Môže sa stať, že sadenice kvôli nepriaznivému počasiu budete mať doma dlhšie a veľmi sa vám vytiahnu.

Potom je dobré dať ich do hlbšej nádoby a zasypať zeminou aj časť stonky – paradajka z nej vyhodí ďalšie korienky a na presádzanie do záhona bude mať pripravený poriadny koreňový systém.

Paradajky sa dajú vypestovať kdekoľvek

Ďalší tip, ako zachrániť príliš vytiahnuté sadenice , je vsádzať ich podľa rád starých záhradníkov von do záhona „naležato“ . Teda rastlinu ohnúť a spodnú časť stonky zahrabať do zeme takmer vodorovne – zasypaná časť obrastie korene a zvyšnú stonku pekne zosilní.

Len dajte pri ohýbaní stonky pozor, nech sadenicu nezlomíte.

Aj v záhradke malej ako dlaň si môžete vypestovať svoju zeleninu.

Paradajky je možné ľahko pestovať vo väčších nádobách či vedrách alebo vreciach naplnených zeminou – na balkóne, na terase, postavených pozdĺž domu, jednoducho kdekoľvek, kam svieti dostatok slniečka.

Pokiaľ premeškáte marcový termín na výsev, nie je potrebné tohtoročnú sezónu vzdávať.

Ako skúsení pestovatelia hovoria, paradajka je „životaschopná burina“ a aj sadeničky zo semienok vysiatych napríklad v apríli neskôr vonku všetko rýchlo doženú.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!