So svahovitým terénom na záhrade nemusí byť veľa práce. Prečítajte si, ako si poradiť so svahom vo vašej záhrade, pozrite si množstvo inšpirácie pre vašu skalku a zistite, aké rastliny sú vhodné do skalky.

Svah na pozemku vždy potrebuje nejakým spôsobom spevniť, inak sa na ňom podpíše erózia a časom sa bude zosúvať, nehľadiac na močiare, ktoré sa môžu tvoriť pod ním. Náročnejší cesta spočíva vo vybudovaní systému terás podopretých múrikmi, gabionmi alebo betónovými či drevenými palisádami. Vytvorené vodorovné stupne sa potom dajú vysadiť doslova čímkoľvek, pokojne aj zeleninou, záleží len na kvalite navezenej zeminy a orientáciu svahu voči svetovým stranám.

Skalka oživí každý svahovitý terén

Väčšie kamene zasadíme do svahu tak, aby boli v von zo zeme aspoň tretinou svojej výšky. Výber rastlín prispôsobíme svetovej strane, ku ktorej je svah otočený. Na južnej a západnej strane, kam veľa svieti slnko, sa bude dariť suchomilným rastlinám, ako skalnice, rozchodníky, opuncie, modrice a šafrany. Na severnej strane v tieni môžeme vytvoriť čarovnú lesnú skalku s machmi, papradinami, nízkymi ihličnanmi a vresmi.

[the_ad id=“1915″]

Podstatné, na čo si treba dávať pozor je to, aby sme nesadili vedľa seba rastliny s odlišnými nárokmi na kyslosť pôdy. Do skaliek, kam sadíme ihličnany a všeobecne rastliny potrebujú kyslejší prostredia, nemôžeme ani naviezť vápenaté kamene.

Svah bez veľkej námahy

Ak so svahom nechcete mať veľa práce, môžete ho vysadiť pôdopokryvnými rastlinami, ktoré ho spevnia svojimi koreňmi. Vegetácia sa prirodzene sama rozrastie a v priebehu dvoch až štyroch rokov vytvorí ako zelené, tak aj farebné plochy, ktoré bude potrebné len zastrihávať.

[the_ad id=“1915″]

Z takýchto rastlín sa ponúkajú rôzne druhy skalníkov, plazivé borievky, zaujímavo kvitnúca kručinka alebo pavinič trojprstý, ktorého listy sa na jeseň sfarbia do pestrých odtieňov. Na svahoch, kam padá tieň, sa ujme zimozeleň, pachysandra alebo napríklad brečtan.

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

[the_ad id=“1915″]

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com