Za každou pôsobivou úrodou nie je len drina, ale často aj tajná technika, vyvinutá a overená dlhoročnými skúsenosťami. 

Reklamy

Pestovanie paradajok má tiež tajomstvá, ktoré vám pomôžu znížiť vaše úsilie na minimum a dosiahnuť maximálny výsledok.

Každý amatérsky záhradkár aspoň raz v živote čelil situácii, keď úsilie investované do pestovania sadeníc paradajok prišlo nazmar. Hoci bolo všetko urobené správne, počasie zlyhalo – bol dážď, potom sucho, potom teplo a potom zima, v dôsledku čoho rastliny ochoreli a plody nevyšli alebo nemali šancu dozrieť.

Aby sa rastlina vyrovnala so všetkými nepríjemnosťami, musí byť silná. Musí dostávať potrebné živiny a dostatok vlahy a dobre vetrať.

Zabezpečenie všetkých týchto podmienok nie je také ťažké, ak paradajky vysádzate špeciálnym – „štvorcovým spôsobom“.

Ako si vybrať miesto na pestovanie paradajok

Paradajky sú náročné a rozmarné – nebudú rásť v rohu pozemku alebo v tieni. Musia obsadiť najlepšie miesto v záhrade – osvetlené, teplé, dobre vetrané.

Paradajky by mali byť v skleníku neustále vetrané: dvere by sa mali zatvárať iba v lete pri teplotách pod 12 ° C alebo vo vlhkom, daždivom počasí.

Výsadba paradajok štvorcovou metódou

Tajomstvo skúsených záhradkárov spočíva v nezvyčajnej výsadbe paradajok. Rastliny sú vysadené v rohoch pomyselného štvorca, v strede ktorého je zavlažovacia jama. Na každom štvorci sú štyri rastliny paradajok.

Vzdialenosť medzi kríkmi by mala byť asi 50-60 cm a priemer jamy by mal byť asi 40 cm. Ihneď pri výsadbe urobíme v strede závlahovú jamu, vykopeme ju. Potom zasadíme planty do rohov, v strede necháme jamku.

V najhlbšom mieste by nemala byť väčšia ako rýľový bajonet a pri polievaní by mal naraz pojať až 20 litrov vody.

Ako urobiť napájaciu jamku pre paradajky

Samotná technika štvorca a závlahovej jamy na zabezpečenie bohatej úrody nestačí. Na dno takejto jamy nasypeme aj 1 liter popola a naň dáme vrstvu pokosenej trávy bez semienok, žihľavy alebo iných byliniek, môžeme naplniť aj kompostom. Tráva môže z jamy veľa vyčnievať, keď zhnije, upadne.

Zalievanie a hnojenie paradajok súčasne

Na čo slúži zavlažovacia jamka? Po prvé, ako už názov napovedá, musíte do nej naliať vodu, aby ste zaliali paradajky. Takáto zálievka je oveľa účinnejšia ako povrchová.

Vďaka nemu sa vlhkosť okamžite dostane ku koreňom, bez vyparovania a namáčania stonky a listov. Krík paradajky potrebuje až 2 litre vody denne – toľko nedáte obyčajným zalievaním.

Po druhé, plnenie jamky tiež zohráva obrovskú úlohu pri hnojení paradajok. Rozpadajúca sa tráva a popol sú výborným hnojivom pre kríky a teplo uvoľnené pri rozklade zohrieva korene a chráni ich pred negatívnymi účinkami teplotných zmien.

Vrstva trávy navyše neumožňuje rýchle odparovanie vody, čo znamená, že paradajky budú schopné absorbovať vodu z pôdy dlhší čas.

Paradajky sa vám poďakujú za dodanie draslíka, minerálov a stopových prvkov.

Ako chrániť paradajky pred chorobami

Aj keď zavlažovací otvor robí rastliny silnejšími a odolnejšími, na ich úplnú ochranu pred chorobami sa oplatí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

  • postrek fungicídmi (prvý – týždeň po výsadbe sadeníc do zeme, posledný – tri týždne pred dozrievaním ovocia);
  • počas obdobia dozrievania paradajok zalievajte a striekajte kríky týždenne roztokmi jódu, sódy a manganistanu draselného. V prvom týždni pripravte roztok 10 kvapiek jódu vo vedre s vodou, v druhom – asi 2 polievkové lyžice sódy vo vedre s vodou, v treťom – roztok manganistanu draselného vo farbe červeného vína;
  • nezabudnite odrezať spodné listy na rastlinách – kmeň vo výške 30-40 cm od zeme by mal byť zbavený listov;
  • odstráňte divoké výhonky na kríkoch a ak chcete získať veľké plody, koncom júla odrežte vrcholy paradajok, aby rastliny neplytvali energiou na rast zelenej hmoty.

Všetko je naozaj jednoduché, na rozdiel od zdania! Technika zavlažovacích jám sa dá použiť ako v skleníku, tak aj na nekrytých záhonoch.

Takto vysadené kríky dlho prinášajú ovocie a neochorejú, pretože dostanú všetko, čo potrebujú a nevyžadujú veľkú pozornosť záhradníka. To je obzvlášť cenné, ak svojim zverencom nemôžete venovať príliš veľa času.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!