Mnoho ľudí má problémy s vlhkosťou a teplotou vo svojom vlastnom dome. Čo spôsobuje a ako vyriešiť jednoducho problém so zahmlievaním okien?

Reklamy

Je to preto, že vzduch vo vnútri domu je teplejší ako vonku. Pri interakcii tohto vzduchu so studeným sklom sa ochladzuje a uvoľňuje vlhkosť, ktorá sa potom usadzuje na okne.

Žiaľ, kondenzácia môže spôsobiť veľa problémov, vrátane húb a plesní, zničenia tesnenia okenného rámu a vzniku nepríjemných pachov. Na odstránenie tohto problému stačí použiť obyčajnú sódu bikarbónu.

Ako sa vyhnúť zahmlievaniu okien sódou bikarbónou?

Použite jednu šálku jedlej sódy, jednu šálku vody a handričku. Jedlá sóda by mala byť zmiešaná s vodou v rovnakých pomeroch. Výsledkom bude hustá a homogénna zmes, ktorú treba naniesť na vlhkú handričku a pretrieť cez okná.

Potom čo najdôkladnejšie utrite okná čistou handričkou. Sóda bikarbóna má absorpčný účinok, ktorý zabraňuje tvorbe kondenzátu v budúcnosti. Jedlá sóda navyše pomáha odstrániť všetky nečistoty a škvrny.

Tu je niekoľko ďalších tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa kondenzácii alebo sa jej zbaviť:

Vetranie: Zabezpečte dobré vetranie v miestnosti. Pomôže to znížiť vlhkosť vzduchu v miestnosti a zabráni hromadeniu pary.

Pohlcovače vlhkosti: V miestnosti umiestnite špeciálne absorbéry vlhkosti alebo použite otvorené nádoby so soľou, limetkou alebo ryžou. Pomôžu absorbovať prebytočnú vlhkosť zo vzduchu.

Izolácia: Skontrolujte izoláciu okien a dverí. Zlá izolácia môže prispieť ku kondenzácii.

Podlahové kúrenie: Ak je to možné, nainštalujte podlahové kúrenie. Teplá podlaha pomôže udržať stabilnú teplotu v miestnosti a zabráni tvorbe kondenzácie na oknách.

Termostaty: Nainštalujte termostaty na radiatóry a regulujte teplotu v miestnosti, aby ste zabránili prehriatiu.

Vyhýbajte sa sušeniu bielizne v interiéri: Vo vnútri nesušte bielizeň ani iné mokré veci, pretože to môže zvýšiť vlhkosť vzduchu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!