Aby sadenice rástli silné a zdravé, potrebujú správnu výživu. Nedostatok stopových prvkov v pôde bude mať negatívny vplyv na ich vzhľad a zdravie. Pozná to každý skúsený záhradkár.

Reklamy

Nedostatok živín v kombinácii s nedostatkom svetla vedie k naťahovaniu sadeníc a zlému vývoju koreňov. Ak nezareagujeme v správnom momente, nepodaria sa.

Samozrejme, k abnormálnemu vývoju môžu viesť aj ďalšie chyby pri pestovaní. Ale najčastejšie sú to práve takéto problémy, ktoré vedú k vývoju slabých sadeníc alebo dokonca k ich smrti.

Na zabezpečenie všetkých potrebných látok pre sadenice stačí dať im všetko, čo potrebujú.

Rybia múčka pre sadenice

Existuje jeden prírodný doping, ktorý doplní nedostatok všetkých prvkov, ktoré jemné rastliny potrebujú. Tou ingredienciou je rybia múčka. Práve v tomto produkte je absolútne všetko, čo je potrebné pri pestovaní sadeníc.

Mnohí sú zvyknutí používať túto múčku v záhrade. Málokto však vie, že sa môže a mal by sa pridávať do pôdy v kvetináčoch, v ktorých pestujeme sadenice.

Pre sadenice je rybia múčka dostupným organickým zdrojom dusíka, fosforu, vápnika, draslíka. Dusík je stavebným materiálom pre stonky a listy a fosfor pre koreňový systém.

Vápnik je zodpovedný za posilnenie imunity, vďaka čomu sú sadenice odolnejšie voči chorobám. Žiadna rastlina sa nezaobíde bez draslíka. Hrá dôležitú úlohu pri vývoji sadeníc.

Ako používať rybiu múčku na sadenice

Múčku je najlepšie pridať priamo v čase prípravy pôdy pred vysievaním. Na 5 litrov pôdy stačí pridať 2 ploché lyžice múčky.

Na pestovanie sadeníc je najlepšie použiť zakúpený výsevný substrát a pôdu z vlastného pozemku v pomere 50 ku 50.

Kúpená pôda bude vo všeobecnosti obsahovať veľké množstvo rašeliny. Neodporúča sa tiež používať iba záhradnú pôdu, najmä tú hlinitú. Pre mladé sadenice je príliš ťažká a zle ňou prechádza voda a vzduch.

Substrát by mal byť dôkladne premiešaný, aby sa všetky zložky dobre rozložili. Najprv musíme naliať pôdu vodou a až potom prejsť na sadenice.

Pri presádzaní sadeníc na trvalé miesto treba do pôdy pridať aj spomínanú rybiu múčku. Vyzreté sadenice vyžadujú viac živín, preto do rovnakého objemu pôdy (5 litrov) pridáme 2 polievkové lyžice, tentokrát však kopcovité.

Takéto jednoduché hnojivo pomôže vypestovať zdravé a silné sadenice so silnými koreňmi.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!