Založte si parenisko, ktoré bude nielen praktické ale aj pekne vyzerať. Ukážeme vám, ako na to!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Začínate záhradníčiť, ale nie ste si istí, ako sa vám to bude dariť a či vás to bude vôbec baviť? Potom je asi zbytočné vynakladať veľké investície na budovanie skleníka. Oveľa lacnejšie si zaobstaráte parenisko.
Či už sa rozhodnete kúpiť parenisko hotové a alebo sa pustíte do vlastnej výroby, máte šancu si parádne predĺžiť záhradnú sezónu. Na jar vám umožní ľahšie predpestovanie sadeníc, na jeseň ochráni vegetáciu pred prízemnými mrazíkmi. Pestovanie rastlín v parenisku bez problémov zvládnu aj záhradníci – začiatočníci.
Výborným riešením sú pareniska aj do záhradiek, kam by sa klasický skleník z nejakého dôvodu nezmestil alebo nehodil. Výhodou niektorých typov je aj pomerne jednoduché presťahovanie. Zvážiť by sme však mali aj určité nevýhody, ktoré prináša potreba parenisko v horúcich dňoch vetrať a v tých chladných naopak zatvárať.
Urobte si parenisko sami
Plánov na výrobu záhradného pareniska je na internete celý rad. Množstvo inšpirácie ponúkajú videa v angličtine. Stačí na Youtube zadať slovné spojenie Cold Frame. Na vybudovanie jednoduchého pareniska svojpomocne môžeme využiť ľahko dostupný materiál.
Jeden si môžete pozrieť priamo na našej stránke nižšie! Ak sa vám video páči, nezabudnite sa prihlásiť na odber nášho kanála sledujte najnovšie videa, ktoré pre vás pripravujeme prvý!
Drevený rám pareniska je vhodné chrániť napr. impregnáciou alebo ho opáliť, niekto dáva prednosť rámu z betónu či tehál. K zakrytiu sa najčastejšie používajú staré okná, poprípade priehľadné polykarbonátové dosky.
Načo si dať pozor pri výbere?
Či už budeme parenisko budovať svojpomocne alebo sa rozhodneme pre nákup hotového výrobku, mali by sme zistiť, akým spôsobom je riešené vetranie. Ak si chceme starostlivosť o rastliny uľahčiť, môžeme sa poobzerať po parenisku opatrenom automatickým otváraním okien.
Nemenej dôležité je, aby išli okná otvárať ľahko a po otvorení ich bolo možné v zvolenej polohe dobre fixovať. Námahu sa zálievkou nám pomôže ušetriť priesaková hadica, ktorú uložíme do pôdy.
Staré okná vs. polykarbonát
Tradičné prevedenie parenísk využívalo vyslúžilé okna. Sklenené tabule však mnohokrát poškodilo prvé krupobitie. Moderné pareniska najčastejšie používajú na hornú časť 4 cm silný dutinkový polykarbonát. Výhodou tohto materiálu je ochrana rastlín pred UV žiarením aj bežným krupobitím.
Ďalšia možnosť predstavuje špeciálne liate sklo o hrúbke 4 mm, ktoré vplyvom lomu svetla chránia rastliny pred účinkami UV žiarenia a nie je potrebné ho nijako viac tieniť ani farbiť.
Kam s ním?
Parenisko môžeme elegantne umiestniť aj v okrasnej časti záhrady. V takom prípade je vhodné sa poobzerať po pareniskách, ktorá sa ponúkajú ako nadstavba k vyvýšeným záhonom. Nielen, že sa nám budú ľahšie rastliny hladkať, ale v drevenom prevedení bude tiež pareniska aj atraktívnym prvkom záhrady.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdroj: Pinterest.com
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!