Zdravé a bohaté plody paradajok sú cieľom každého záhradníka. Niekedy je však pestovanie sklamaním, pretože naše kríky majú málo plodov.

Reklamy

Existuje mnoho dôvodov pre tento jav a dnes vám pomôžeme pochopiť, od čoho závisí množstvo ovocia na kríkoch paradajok.

Podmienky sú nevyhnutné pre množstvo plodov paradajok. Ak vaše paradajky nedostanú veľa slnka, alebo ak je teplota príliš nízka (pod 13 stupňov C) alebo príliš horúca (nad 32 stupňov C), môže to zhoršiť plodnosť vašich kríkov.

Stres rastlín je dôležitým dôvodom, ktorý môže ovplyvniť množstvo plodov paradajok. V stresových podmienkach rastlina v prvom rade zhadzuje kvety.

Zavlažovanie je rozhodujúce, nedostatok aj prebytok môžu spôsobiť problémy s plodmi.

Dôležitým aspektom ovplyvňujúcim množstvo plodov na paradajkách je opelenie. Vedieť, ako sa paradajky opeľujú, môže pomôcť zvýšiť ich plodnosť. Sú samoopelivé, ale na účinný prenos peľu vyžadujú vietor alebo pohybu hmyzu.

Bez významné nie je samozrejme ani napadnutie chorobami a škodcami . Neskorá pleseň, vošky a iné problémy môžu oddialiť alebo zničiť úrodu.

Nakoniec je potrebné pripomenúť, že aj odroda paradajok ovplyvňuje aj množstvo úrody. Niektoré prirodzene produkujú menej plodov ako iné.

Vhodné rastové podmienky, hydratácia, prístup slnečného žiarenia, opeľovanie, kontrola stavu rastlín z hľadiska chorôb a škodcov sú kľúčom k zdraviu a hojnosti plodov paradajok.

Ale to nie je všetko. Vyvážená výživa rastlín je tiež nevyhnutná pre bohatú úrodu paradajok. Nedostatok dusíka v prvej fáze rastu a fosforu a draslíka v druhej fáze môže viesť k malému počtu zhlukov kvetov.

Paradajky tiež potrebujú mikroživiny , ako je železo a bór, ktoré sa aktívne podieľajú na procesoch kvitnutia a nasadzovania plodov.

V tomto špeciálnom období ich treba podporovať viaczložkovými hnojivami alebo domácimi prostriedkami.

Živina, ktorá zlepšuje plodnosť paradajok

Účinnou živinou je kombinácia zemiakového škrobu a sezamových semienok. Zmes pripravíme s 1 lyžicou škrobu a 3 lyžicami sezamu. Zrná sa musia spolu so škrobom rozmiešať na prášok.

Zmiešajte v litri vody a nechajte 2-3 hodiny odstáť. Znova premiešajte a zrieďte. 1 šálka roztoku na 5 litrov vody. Polievame alebo striekame. Na striekanie je potrebné zmes vopred precediť cez sitko, aby ste neupchali postrekovač.

Zmes urýchľuje a zlepšuje účinnosť nasadzovania plodov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!