Nastáva ďalší rok plný radosti z pestovania, zo všetkého, čo rastie a zelená sa pod dobrotivým slnkom. Svoju rolu v záhradníčení hrá ale aj Mesiac!

Reklamy

Má moc pohnúť oceány. A je celkom možné, že podobne môže pôsobiť aj na vodu vo všetkom živom vrátane rastlín. Preto ľudia k fázam Luny oddávna prihliadajú a zlaďujú svoj záhradnícky rytmus s jej neustálymi cyklickými premenami.

1.–3. ubúdajúci Mesiac putuje znamením Panny. Je čas vhodný napríklad na odrezkovanie izbových rastlín – predovšetkým vrcholové odrezky výhonov u mnohých druhov rastlín veľmi ochotne zakorenia.

4.–5. sa ubúdajúci Mesiac nachádza pod vplyvom Váh . Je čas na starostlivosť o kvitnúce izbové rastliny – aj v zime ich môže kvitnúť celý rad, od teplomilných orchideí a jonátok po chladnomilné kamélie a gardénie.

Avšak aj na záhrade sa môžu otužilé kvety objaviť napriek zime, ak ste si vysadili hamamel, jazmín nahokvetý, kalinu vonnú alebo čemericu.

6.–7. prechádza ubúdajúci Mesiac znamením Škorpióna . Je čas venovať pozornosť aj listom – pri izbových rastlinách ich môžete rosiť, šetrne utrieť a zbaviť prachu.

A skontrolovať, či sa na ich spodnej strane neusídlili drobní škodcovia. Vošky aj roztočce možno odstrániť zdravotne nezávadnými postrekmi na báze rastlinných olejov a lecitínu. A účinnou prevenciou je aj vyššia vlhkosť vzduchu.

8.–9. ubúdajúci Mesiac putuje ohnivým znamením Strelca. Ten nabáda k starostlivosti o ovocné dreviny: Skontrolujte ochranu kmienkov vetiev mladých stromčekov a kríkov proti okusu.

Kmene je tiež potrebné chrániť proti praskaniu, ku ktorému dochádza vplyvom zmien teplôt, pokiaľ slnko strieda nočný mráz. Pomôže náter vápnom, či ešte lepšie zatienenie doskou.

10.–11. ubúdajúca Luna putuje znamením Kozorožca , pričom 11. nastáva novolunie . Je čas nového začiatku.

Novolunie poskytuje ideálne podmienky na prerezávku opadavých drevín, vrátane rezu živých plotov a ozdravných a omladzovacích zásahov, pri ktorých však postupujte vždy opatrne – menej je viac.

A prerezávajte len v prípade, že teploty neklesajú pod -5 °C.

12.–13. sa pribúdajúci Mesiac ocitá pod vplyvom Vodnára. Keď Mesiac pribúda, nastáva obdobie vhodné na siatie. A vzhľadom na kvetové znamenie môžete siať predovšetkým kvety.

Skoré predpestovanie je vhodné u petúnií či pelargónií, prípadne lobeliek a ďalších letničiek, ktoré klíčia a rastú pomaly.

14.–15. dorastajúci Mesiac prechádza znamením Rýb , ktoré je spojené predovšetkým so zeleňou. Listom izbových rastlín prospeje rosenie, a predovšetkým zvlhčenie vzduchu na 70% relatívnej vlhkosti – podľa potreby môžete využiť klasické odparovače alebo výkonné zvlhčovače.

K miernemu zvýšeniu prispejú aj ultrazvukové difuzéry, do ktorých je možné pridávať aj vonné a liečivé rastlinné silice. Listy izbových rastlín v zime často trpia aj nedostatkom svetla. Prisuňte ich bližšie k oknu alebo im doprajte umelé prisvietenie.

16.–17. sa dorastajúci Mesiac ocitá pod vplyvom ohnivého Barana, ktorý pôsobí predovšetkým na plododárne rastliny. Dajú sa pestovať aj pod strechou.

A zatiaľ čo citrusy, figovníky, olivovníky aj granátovníky vyžadujú odpočinok pri nižšej teplote (ktorá však nesmie klesnúť pod nulu), psidium (jahodový stromček) či avokádo, ktoré môžete vypestovať z kôstky, prospieva v teple.

18.–20. pribúdajúci Mesiac putuje zemitým znamením Býka a posilňuje korene rastlín. Pokiaľ vám došli uložené zásoby, aj v priebehu zimy, pokiaľ nie je zem príliš zamrznutá, môžete vyrýpnuť chren a využiť jeho ozdravnú silu.

Uvarte si odvar z koreňa púpavy, ktorý je blahodarný pre pečeň. Z praženého koreňa pripravíte dokonca chutnú a liečivú kávovinu.

21.–22. pribúdajúci Mesiac prechádza znamením Blížencov , ktorí prehlbujú empatiu. Je čas myslieť na to, či majú naši zvierací pomocníci všetko, čo potrebujú.

Vtáky búdky na jar a plné krmítko, ježkovia, žaby a užovky úkryty, včielky samotárky a čmeliaky miesta vhodné na rozmnožovanie. Môžete si v pokoji rozmyslieť, čím záhradu obohatiť, aby bola krásna a plná života, s náručou otvorenou pre všetkých milých a užitočných hostí.

Komu na záhrade hniezdia vtáky, ten nemáva s hmyzími škodcami starosti. V noci ich vystriedajú netopiere, rovnako výkonní lovci hmyzu. Sovy a dravci zase pomáhajú lovom hrabošov.

23.–24. putuje pribúdajúci Mesiac znamením Raka. Blízkosť splnu a znamenia, ktoré je prepojené predovšetkým so zeleňou a listami, ponúkajú ideálne podmienky na výsev listovej zeleniny.

Pre skoré pestovanie v parenisku či skleníku si môžete v teple domova predpestovať šaláty aj ďalšie rozličné listové zeleniny, ktoré potom poskytnú šťavnatú úrodu už skoro na jar.

25.–27. prechádza Mesiac znamením Leva, pričom 25. nastáva spln, zavŕšenie lunárneho cyklu. A práve táto magická fáza Mesiaca podporuje prebúdzanie spiacich semienok.

Vzhľadom k ohnivému znameniu Leva môžete siať predovšetkým plodovú zeleninu na predpestovanie sadeničiek. Takto skoré siatie je vhodné predovšetkým u paprík a mesačných jahôdok.

28.-29. sa čerstvo ubúdajúca Luna nachádza v moci Panny . Môže vás podporiť v činnostiach vyžadujúcich trpezlivé odhodlanie, a pomôcť tak postaviť napríklad suchý múrik alebo novú ohrádku pre kompost. Je tiež vhodný čas na odrezkovanie aj presádzanie izbových rastlín.

30.–31. prechádza ubúdajúci Mesiac znamením Váh , ktoré stimulujú predovšetkým kvety rastlín. Tie, ktorým doprajete umelé osvetlenie, môžete aj prihnojiť.

Harmonické pôsobenie Váh praje tiež jemnému pretváraniu záhrady a jej obohacovaniu dekoráciami.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!