Nemôžete sa dočkať, kedy budú vaše okná a balkóny zdobiť rozkvitnuté petúnie? Skúste si ich vypestovať zo semien. Má to veľa výhod!

Petúnia patrí medzi kráľovné letničiek a sú obľúbenou ozdobou mnohých domovov. Ak si ich chcete zaobstarať vo viacerých odrodách, stačí si zaobstarať požadované semienka a pustiť sa do pestovania.

Odmenou vám bude pestrofarebná paleta neprehliadnuteľných kvetov, a to až do neskorej jesene. Základné dve skupiny, ktoré nájdete v ponuke každého obchodu z osivami, sú drobnokveté a veľkokveté odrody.

Ako na domáci výsev

Obľúbené petúnie je možné jednoducho vypestovať zo semienok a nepotrebujete na to ani skleník. Bude vám stačiť teplé miesto pri okne, kde je dostatok svetla.

Základom úspechu je vždy kvalitné osivo. V súčasnej dobe sú na trhu už len peletizované semená, teda osivo špičkových hybridov. Jeho klíčivosť je cez 90%.

Čím skôr zasejete, tým skôr sa dočkáte kvetov

Skúsení pestovatelia sa možno starajú o pučiace semienka, petúnie sa totiž vysievajú už od konca februára, najlepšie do konca marca. Semená petúnií sú veľmi drobné, 1 g obsahuje okolo 10 tisíc semien. Zaobstarané osivo vysievajte na urovnaný povrch substrátu a iba ho ľahko pritlačte.

Vyberte vhodný substrát

Pokiaľ si chcete zaistiť dobré vyklíčenie semien, je nutné použiť správny substrát. Radšej nepoužívajte zeminu zo záhona, mohla by v sebe ukrývať zárodky mnohých chorôb a škodcov.

Najjednoduchším spôsobom je zaobstarať si výsevný substrát priamo na petúnie, alebo univerzálny pre letničky.

Svetlo, teplo a voda

Aby prebehlo klíčenie semien čo najlepšie, prikryte nádobu so semienkami plastovým vekom s otvormi, dosiahnete tak skleníkový efekt a čoskoro sa dočkáte viditeľného rastu.

Nádobu umiestnite na dostatočne svetlé, slnečné a teplé miesto, kde sa pohybuje priemerná teplota okolo 20 stupňov. Po vyklíčení je potrebné teplotu znížiť na 16 až 18 °C.

Semienka vyžadujú aj pravidelný prísun vody, najlepšie je jemné rosenie pomocou rozprašovača. Dodá vlahu tak akurát a nehrozí nebezpečné premokrenie.

V prvých 5 až 10 dňoch po výseve udržujte substrát mierne vlhký. Vo chvíli, keď klíčiace rastliny vytvoria koreňový systém, vlhkosť substrátu znižujte. Aby koreň prerástol do substrátu, musí v ňom mať dostatok vzduchu.

Vetranie je dôležite

Akonáhle sa objavia prvé klíčky, každý deň veko na chvíľu otvorte, aby mohli petúnie dýchať a nehrozilo riziko vzniku škodlivých plesní.

Čerstvý vzduch navyše trochu spomalí rast a dodá rastlinkám čas na ich získanie na sile.

Slabších jedincov sa zbavte

Pokiaľ sa medzi malými rastlinami objavia slabé kusy, zbavte sa ich. Nevyrástli by z nich kvalitné kvety a zbytočne by uberali živiny tým zdravým.

Pokiaľ sú malé petúnie veľmi blízko seba, je nutné ich rozsadiť, aby sa mohli dostatočne rozrastať.

Pressádzanie

Akonáhle vyrastú rastliny na sadenice s prvými pravými listami, je dobré im pred presadením ľahko skrátiť korienky. Rastlinu opatrne vytiahnite pomocou pinzety a korienok skráťte tak o jednu tretinu.

Vďaka tomu získa petúnie na sile. Potom ju zasaďte do kvetináča či kvetináča s preosiatou zeminou. Len pozor, malo by to byť až po posledných jarných mrazoch.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!