Na jar, len čo sa oteplí, sa spod snehu odkryje pôda na záhonoch a mráz povolí, nás čaká na záhrade množstvo dôležitých prác. Starostlivosť o jahody nie je výnimka!

Reklamy

Rast listov a plodov závisí od včasných aktivít, ktoré na záhonoch spravíme hneď na jar.

Čo je potrebné urobiť  na jar po roztopení snehu a vyschnutí pôdy:

  • Vytrhávame burinu a striháme suché listy;
  • Prekypríme pôdu okolo kríkov;
  • Prisypeme pôdu okolo rastlín, ak chýba;
  • Hnojíme.

Zbierame burinu a suché lístie

Jahody prezimujú aj so zelenými listami. V zime však väčšina týchto listov uschne. Preto na jar, akonáhle sa sneh roztopí a pôda vyschne, odstránime tieto zaschnuté listy , ako aj všetku zeleň s príznakmi chorôb a poškodení.

Dôležité!

Suché listy môžu obsahovať spóry húb rôznych chorôb, infekcií a škodcov. Preto ich odstraňujeme, aby sa nenakazili novovyrastajúce zelené listy. Staré listy je najlepšie ihneď spáliť alebo inak zlikvidovať.

Listy nerežeme pri úplnom koreni. Časť stopky (asi 4 cm od zeme) treba ponechať. Tým sa zabráni prenikaniu infekcie do spodnej časti kríka. Treba ich ostrihať – nesnažte sa ich odtrhnúť rukami, sú veľmi pevné a odtrhnú časť kríka rýchlejšie, ako stihnete odstrihnúť požadovaný list.

Na jar treba odstrániť aj burinu . Na jar burina začne aktívne rásť a môže narušiť vývoj jahôd. V dôsledku toho jahody nebudú dobre rásť a úroda bude slabá.

Pôdu prekypríme

Na začiatku jari je potrebné uvoľniť pôdu okolo kríkov jahôd do hĺbky 2-3 centimetrov. Robíme to veľmi opatrne, pretože po zime je koreňový systém slabý a ľahko sa poškodí.

Je tiež potrebné uvoľniť pôdu ďalej od kríka do hĺbky 6-8 centimetrov. Je veľmi dôležité nemeškať so skorým kyprením, pretože to ovplyvní úrodu.

Všimnite si, že druhé kyprenie pôdy je možné vykonať iba medzi radmi, pretože mnohí záhradníci mulčujú (čo má veľa výhod) jahodové kríky po prvom kyprení.

Prisypte rastliny zeminou

Spolu s uvoľnením môžete okamžite prisypať jahodové kríky zeminou, pri ktorých sa na povrchu pôdy objavil koreňový systém. Na ľahkej pôde sa to často stáva, pretože v zime zemina uľahne.

Okrem toho v hornej časti dospelých kríkov rastú nové mladé korene. Aby sa zakorenili, musíme kríky prikryť zeminou. Najlepšie je zasypať humusom alebo kompostom, pretože to bude nielen ľahká, dobre odvodnená pôda, ale aj dobré organické hnojivo.

Hnojíme

Na začiatku jari by sa mali používať iba organické hnojivá. Organické hnojivá obsahujú dusík, ktorý je potrebný na jar na začiatku rastu listov, mierne na draslík a stopové prvky. Pretože listy sú potrebné na to, aby rastlina mohla započať fotosyntézu a získala potrebnú energiu na kvitnutie.

Môžete použiť tieto hnojivá – roztok hnoja, bylinnej infúzie (1:10), slepačí trus (1:20). Po niekoľkých dňoch je možné použiť drevený popol – v suchej forme (sypaný) alebo zmiešaný s vodou (1:20). Môžete použiť aj organické hnojivá zakúpené v obchode.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!