Aj trávnik má svojho nepriateľa. Je ním mach. Ako ho môžete tohto príživníka zbaviť? Máme pre vás pár skvelý trik!

Mach je krásny, hebký, rozprávkový. A popravde veľa z nás by si bez tejto „machovej záhradky“ nedokázalo predstaviť žiadny les. Lenže čo je roztomilé v lese, na záhrade pôsobí ako päsť na oko.

Veľa záhradníkov si s machom nevie rady a nedokáže sa ho zbaviť. Podľa odborníkov je ale chyba v zlej starostlivosti o zeleň. Tu je šesť najčastejších chýb, ktorých sa pestovatelia trávnikov dopúšťajú. Nerobíte tiež jednu z nich?

Kosíte príliš nakrátko

Trávnik rastie ako z vody, preto je logicky potrebné ho z času na čas trochu „pristrihnúť“. Lenže pokiaľ to s krátkou dĺžkou preženiete, len si uškodíte.

Trávnik sa oslabí a nebude mať silu sa zahusťovať. Jeho miesto po čase zaujme prieraznejší mach.

[the_ad id=“1915″]

Čo robiť inak: Než sa nabudúce pustíte do kosenia, zvoľte na kosačke výšku kosenia na 3 – 5 centimetrov. Táto dĺžka dodá vášmu trávniku pekný „športový zostrih“, ale zároveň mu ponechá možnosť vstrebať vlahu a vitamíny.

Výsledkom potom bude pekný trávnik, ktorý nedá machu šancu.

Tieň mu nesvedčí

Slnko je pre trávnik rovnako dôležité ako vlaha. V jeho lúčoch sa lepšie vyvíja a rastie. Pokiaľ ale váš „zelený dvor“ leží v tieni, nečudujte sa, že sa v ňom potom šíri mach.

Ten je totiž naopak zvyknutý žiť v prítmí a vlhkosti, kde sa mu darí. Pokiaľ mu tieto ideálne podmienky vezmete, nebude vás obťažovať.

[the_ad id=“1915″]

Čo robiť inak? Presvetlite priestor! Skúste treba prerezať stromy a vniesť na pozemok trochu slnka. Pokiaľ to nejde, potom namiesto trávnika zasaďte zeleň, ktorej prítmie nevadí. Dobrou voľbou je napríklad brečtan, zimozeleň, dymnivka žltá, hluchavka žltá alebo zbehovec plazivý.

Trápite trávnik nehnojením

Diéta je možno populárna u ľudí, ale v prípade prírody veľmi neplatí. Všetko, čo kvitne a rastie, potrebuje poriadnu dávku vitamínov a minerálov. Jedným z najdôležitejších minerálov je dusík.

Keď ho trávnik nemá, začína chradnúť a ustupovať. A potom niet divu, že machovej presile neodolá.

[the_ad id=“1915″]

Čo robiť inak? Kúpte pre svojho „zeleného kamaráta“ hnojivo. Pokiaľ máte hlbšie do vrecka, vystačíte si s rohovou múčkou (dáva sa 100 g na 1 m²).

V lepšom prípade siahnite po kvalitnejších kupovaných hnojivách, ktoré sa uvoľňujú do pôdy postupne. Stačí ich preto aplikovať len 3 x za rok!

Váš trávnik dostáva poriadne zabrať

Váš trávnik vydrží veľa . Pokiaľ si ale z neho robíte „športové ihrisko“ alebo vychádzkové promenádne miesto, nedivte sa, že čoskoro začne strácať svoj objem.

Je to logické – pokiaľ po trávniku často pochodujete, dochádza k zhutneniu pôdy a trávniku sa horšie dýcha. Potom už je len otázkou času, kedy jeho miesto zaberie odolnejší mach.

[the_ad id=“1915″]

Čo robiť inak? Zaobstarajte si vertikutátor, ktorý plochu trávnika pekne prevzdušní. Akonáhle vnesiete do pôdy trochu kyslíka, zamiešajte do vrchnej vrstvy trochu piesku s kompostovou zeminou. Uvidíte, ako sa váš „zelený kamarát“ rýchlo spamätá.

Mulčujete bez rozmýšlania

Tento spôsob starostlivosti, keď po kosení zostáva tráva na zemi, je v súčasnej dobe trendom. Ale bohužiaľ nie práve príliš dobrým. Zvyšky trávy totiž vytvárajú nepriepustnú hradbu, cez ktorú sa potom žiadna voda a ani živiny nedostanú. A to je škoda!

[the_ad id=“1915″]

Čo robiť inak? Obmedzte mulčovanie a radšej pokosenú trávu dajte na kompost. Hovorí sa, že „menej je viac“. To platí aj pri zalievaní. Ak trávnik zalejete, nahrávate tomu, že pôda sa premokrí a stane sa útočiskom machu. Ten má totiž vlhkosť extrémne rád!

Ako sa machu zbaviť?

Pokiaľ mach na trávniku už máte, môžete využiť skvelý trik za pár drobných. Pripravte si tento roztok a polejte ním všetky postihnuté miesta.

[the_ad id=“1915″]

Na prípravu zálievky, ktorá trávnik zbaví machu budeme potrebovať:

  • 5l krhlu
  • 20g zelenej skalice (cca jeden a pol polievkovej lyžice)

Zelenú skalicu nasypte do krhly a zalejte piatimi litrami vody. Dobre premiešajte.

Pripravenou zmesou polejte postihnuté miesta na vašom trávniku.

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj foto: sikovnik.sk, freepik.com, youtube.com/skudcicom