Pravdepodobne ste sa už stretli s vôňou, ktorá vám spustila nejakú spomienku alebo silný pocit. Vône sú veľmi silné nástroje, ktoré aktivujú emócie a spomienky a rovnako dobre dokážu ovplyvniť našu náladu a zdravie. Chcete vedieť ako?

Reklamy

Dnes vám pomôžeme z výberom vôni, aby ste mali príjemný zmyslový zážitok. Pozrite sa, ktoré arómy sa hodia do jednotlivých častí vášho domova a na záver vám povieme, prečo je zbytočné zaspávať pri rozkrojenej cibuli.

1. Privítajte hostí teplými, zemitými vôňami na chodbe

Jedna z prvých vecí, ktoré si hostia všimnú, keď vstúpia do vášho domu, je jeho vôňa. Urobte dobrý prvý dojem použitím zaujímavých vôní, ktoré dobre prechádzajú z exteriéru , ako je santalové drevo, agarové drevo, vanilka a škorica.

Drevité vône majú na ľudí aj upokojujúci účinok a pomáhajú podporovať pozitívne emócie. Môžete tiež upraviť príjemnú vôňu v závislosti od ročného obdobia  – ľahšie a kvetinové vône na jar a leto a koreniny a drevené pižmo na jeseň a zimu.

2. Vytvorte sviežu atmosféru v obývačke s jemnými, kvetinovými vôňami

Jedna štúdia zistila, že silné parfumy vyvolali bolesti hlavy u takmer 76 % respondentov, takže je lepšie držať sa jemných a pohodlných vôní v obývačke, pretože práve v tejto oblasti sa ľudia zdržiavajú najviac.

Kvetinové vône, ako je pivónia, jazmín a ruža, vytvoria jemnú a osviežujúcu atmosféru bez toho, aby dráždili naše nosové dierky. Atmosféru počas večierkov alebo špeciálnych príležitostí však môžete okoreniť závanmi tropických vôní a vôní na báze ovocia, ako sú bobule a tekvicové korenie.

3. Silné pachy v kuchyni vyvážte citrusovými vôňami

Odborníci radia, aby ste sa v kuchyni držali ďalej od kvetinových vôní, pretože môžu prekážať lahodným arómam jedla. Namiesto toho si vyberte ovocné vône, ktoré sa dobre hodia k vašim kulinárskym majstrovským dielam, ako je jablko, pomaranč a melón.

Citrusové vône sú tiež účinné pri maskovaní zápachu z odpadu a smetného koša. Môžete si pripraviť svoj vlastný domáci citrusový zápar tak, že udusíte plátky citróna alebo pomaranča a zmiešate ho s bylinkami, ako je levanduľa a mäta.

4. Doplňte jedlá voňavými bylinkami v jedálni

Vyhnite sa silným pachom, ktoré prebijú chute jedla a choďte na vôňu  bylín a korenín. Rozmarín, citrónová tráva , med a citrusové parfumy sú tu najlepšie.

Môžete si tiež pripraviť vlastné potpourri  sušením byliniek, ako je tymian, bobkový šalát a šalvia.

5. Urobte so svojej kúpeľne svätyňu s ovocnými a kvetinovými tónmi

Olejové a trstinové difuzéry sú pohodlné a efektívne nástroje, ale používanie vonných sviečok v kúpeľni môže pomôcť zlepšiť váš zážitok z kúpania. Teplá žiara pomáha podporovať relaxáciu a navodzuje celkovú náladu.

Premeňte svoju kúpeľňu na útočisko a vytvorte si relaxačnú kúpeľnú atmosféru pomocou prírodných vôní, ako je ruža a borovica. Pre luxusnejší pocit vyskúšajte krémové vône, ako je kokos a vanilka.

6. Zlepšite váš spánok kvetinovými vôňami v spálni

Aromaterapia vám môže pomôcť dobre sa vyspať a liečiť nespavosť. Levanduľa je najobľúbenejší esenciálny olej na spánok a relaxáciu a jej upokojujúce vlastnosti pomáhajú aj pri úzkosti.

Medzi ďalšie upokojujúce vône pred spaním patrí ruža, jazmín a citrusy. Na romantické príležitosti môžete použiť krémové a pižmové vône, ako je kokos a vanilka.

7. Zvýšte produktivitu v kancelárií pomocou mätovej hmly

Vôňa mäty stimuluje náladu a kogníciu a pomáha zlepšovať pamäť a bdelosť. Medzitým šalvia, ženšen, medovka a ginkgo biloba sú vône, ktoré pomáhajú pri duševnej výkonnosti.

Účinným energizérom môže byť aj vôňa kávy . Medzi ďalšie vône, ktoré pomáhajú pri produktivite, patrí jazmín pre zvýšenie energie, rozmarín pre úľavu od bolesti svalov a škorica pre zvýšenie koncentrácie.

8. Nakrájaná cibuľa v miestnosti vás nechráni pred vírusmi a baktériami

Myšlienka používať cibuľu ako ľudový liek existuje už dlho. Verí sa, že nakrájaná cibuľa umiestnená vo vnútri miestnosti pomáha predchádzať chrípke a iným vírusom, pretože absorbuje choroboplodné zárodky alebo toxíny vo vzduchu.

Žiaľ, na tomto tvrdení nie je nič pravdy. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by dokazovali, že surová cibuľa čistí vzduch. Možno je najlepšie ostať pri vôňach odporúčaných do každej miestnosti a nechať cibuľu v kuchyni tam, kam patrí.

Aké vône alebo parfumy používate vo svojej domácnosti? Aké tipy by ste nám dali, aby naše izby voňali sviežo a voňavo?

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!