Jedlá sóda je nevyhnutná pri sviatočnom upratovaní, ak chcete vrátiť lesk každému povrchu vo vašej domácnosti bez použitia chemikálií.

Reklamy

Sódu bikarbónu použite na čistenie kúpeľňových a kuchynských predmetov, ale aj na čistenie kobercov.

Tu sú najlepšie triky a recepty so sódou bikarbónou, ktoré by ste mali určite vyskúšať.

Jedlá sóda na čistenie kúpeľne a kuchyne

Jedlá sóda je ideálna na čistenie kúpeľní a kuchýň. Použite vlhkú špongiu s trochou sódy bikarbóny a vyčistite povrchy kúpeľne. Nakoniec opláchnite zvyšnú sódu bikarbónu a nečistoty vodou. Umývadlo, záchod, lesk obkladačiek – to všetko zvládnete so sódou bikarbónou!

Ako nová môže vyzerať aj umývačka riadu či mikrovlnka.

Raz za mesiac nasypte do práčky sódu bikarbónu a nastavte ju na plákanie, aby sa interiér vyčistil a vydezinfikoval. Naneste aj sódu bikarbónu na špongiu a utrite tesnenie.

Vedeli ste, že nádoba na čistiaci prostriedok je vhodná do umývačky riadu?

Pokiaľ ide o mikrovlnnú rúru, recept je rovnako jednoduchý. Jednoducho nasypte sódu bikarbónu na špongiu navlhčenú vodou a potom jemne poutierajte zvnútra aj zvonka.

Jedlá sóda na čistenie rúry

Rúra sa ťažko čistí. Ak zvolíte ekologické čistenie, bez toxických čistiacich prostriedkov a bez vysokých nákladov, stačí na špinavé povrchy v rúre poriadne posypať sódou bikarbónou.

Použite sprejovú fľašu na navlhčenie vodou a nechajte cez noc. Pre vertikálne povrchy musíte urobiť hustú pastu a naniesť ju na boky rúry.

Na druhý deň postriekame octom, necháme ešte hodinu pôsobiť a špinu zotrieme handričkou alebo handričkou. Potom opláchnite vodou a povrchy budú ako nové.

Jedlá sóda na čistenie podláh

Na čistenie a dezinfekciu podláh nasypte pol šálky jedlej sódy do vedra s teplou vodou. Do tejto zmesi vložte mop alebo handričku a umyte podlahu.

Povrchy zostanú lesklé. Tam, kde zostávajú škvrny, môžete použiť sódu bikarbónu v kombinácii s citrónovou šťavou. Táto zmes tiež pomáha odstraňovať nežiaduce pachy.

Pasta z jedlej sódy na odolné mastné škvrny

Na účinné odstránenie mastných škvŕn si pripravte pastu zo sódy bikarbóny, soli a saponátu na riad. Naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť 5 minút, potom rozotrite a opláchnite. Túto pastu z jedlej sódy možno použiť na odstránenie odolných škvŕn na kuchynských alebo kúpeľňových povrchoch.

Jedlá sóda na čistenie kobercov

Efektívne čistenie kobercov vyžaduje zmes: lyžice sódy bikarbóny, 1/4 šálky bieleho octu a lyžice pracieho prášku. Zmiešajte ingrediencie a vložte ich do rozprašovacej fľaše.

Zmes nastriekajte priamo na koberec, nechajte pár minút (3-4) pôsobiť a vydrhnite kefou na koberce. Potom si v miske pripravte roztok teplej vody a trochy octu.

Keď skončíte s utieraním koberca, vezmite si čistú handričku, namočte ju do vody a koberec utrite. Okno môžete nechať otvorené. Koberec bude vyzerať ako nový.

ZDROJ: FABRICATINROMANIA.INFO, FOTO: FREEPIK.COM, YOUTUBE/BETHANY FONTAINE

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!