Stromová hortenzia je mimoriadna rastlina, ktorá dodá záhrade triedu a idylický vzhľad. Jej súkvetia vyzerajú úžasne a majú nezvyčajnú farbu, no často sa stáva, že ich je zo sezóny na sezónu menej.

Reklamy

Ak jej venujete čas už teraz, hortenzia sa vám v najbližších mesiacoch odmení bujným porastom.

Tieto rastliny chce mať vo svojej záhrade každý a medzi najobľúbenejšie patrí hortenzia stromová a kyticová, ktoré nie sú príliš náročné na pestovanie.

Prvé zo spomínaných môžu pri správnej starostlivosti dosiahnuť značnej veľkosti a zároveň vytvárať guľovité kvetenstvo , ktoré vyzerá skvele na zelenom pozadí záhrady.

Určite siahnite po nožniciach už teraz  a ostrihané výhonky hortenzie sa zaplnia kvetmi.

Prečo moja hortenzia nekvitne?

Dôvodov môže byť minimálne niekoľko a tým najčastejším je nesprávna starostlivosť o stromovú hortenziu pred zimou . Málokto si pamätá, že v chladnejších obdobiach by táto rastlina potrebovala vhodný kryt, ktorý by ju účinne chránil pred mrazom.

V dôsledku toho sú stonky hortenzií zamrznuté a v novom vegetačnom období je pre nich ťažké znovu sa rozvinúť. Na jeseň je najlepšie prihrnúť hortenziu rašelinou alebo kôrou a až potom ju prikryť papierom alebo iným materiálom.

Triky s rastlinami, o ktorých ste nevedeli

Nedostatok hnojenia alebo nevhodná výživa, ktorá jej nedodá potrebné minerály a vitamíny potrebné pre správny rast, sú pre záhradné hortenzie smrteľné.

Najlepšie je pravidelne hnojiť rastlinu maštaľným hnojom alebo kompostom, ktorý ju rýchlo stimuluje k lepšiemu kvitnutiu.

Najhoršou chybou je nesprávne vykonaný alebo úplne vynechané strihanie hortenzii, hoci je to nevyhnutné.

Ako a kedy prerezávať hortenziu?

Záhradné hortenzie by ste mali strihať na prelome zimy a jari v závislosti od poveternostných podmienok. Najlepší čas na prerezávanie hortenzií je určený teplotou, ktorá by nemala klesnúť pod -5 stupňov Celzia.

Potom môžete bezpečne odstrániť zimný kryt z rastliny a začať s liečbou. Na začiatku, pred použitím nožníc, by ste mali dôkladne skontrolovať konáre rastliny a predovšetkým to, ktoré z nich vyžadujú pozornosť.

Sanitárne prerezávanie výhonkov hortenzie by sa malo vykonávať, keď sú infikované, zmrznuté alebo zlomené po predchádzajúcej sezóne.

Prerezávanie stromovej hortenzie nie je také samozrejmé , ako sa na prvý pohľad môže zdať. Táto odroda rastliny kvitne na minuloročných výhonkoch , čo znamená, že musíte byť skutočne chirurgicky precízni v  tom, kde a ako striháte.

Ak sú na výhonkoch púčiky, v žiadnom prípade ich nestrihajte, pretože tým rastline viac uškodíte ako pomôžete. Najbezpečnejším spôsobom rezu hortenzií je urobiť ich 30 cm nad zemou, vďaka čomu rastlina v teplejších mesiacoch rýchlo vyrastie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!