Milujete kvety a radi by ste sa ich nádhernými kvetmi kochali nepretržite po celý rok, ale nemáte záhradu ani balkón? Nevadí!

Reklamy

Na záhrade aj tak musíte prírode dopriať aspoň malú zimnú prestávku, ale na parapete vám môžu okna prekvitať po celý rok vrátane tých najmrazivejších mesiacov.

Pestovanie izbových kvetov nám umožňuje nepretržitý kontakt s prírodou. Pokiaľ si správne vyberiete, môžete sa tešiť z ich postupného kvetnutia.

Niekedy bude prehliadka kvetov a ich farieb pestrejšia, inokedy máličko slabšia, ale obdobie, kedy nepokvitne žiadna kvetina určite nenastane.

Čas kvitnutia jednotlivých izbových kvetov je samozrejme iba približný, rastliny sa neriadia našimi tabuľkami, ale aj tak vám prehľad pomôže pri výbere tých správnych rastlín.

Január: hviezdnik, africká lipka, pentas

Hviezdnik patrí medzi cibuľovité rastliny a jeho kvitnutie si môžete čiastočne načasovať podľa seba, ale väčšinou vykvitá od januára do apríla, potom jeho krása končí, listy postupne zavädnú a zatiahnu sa.

Africká lipka kvitne v zimných mesiacoch a určite si ju obľúbite pre nádhernú citrónovú vôňu jej kvetov. Pentas je málo známa izbová rastlina, ktorej kvitnutie v záhradníctvách väčšinou šikovne načasujú práve na zimné mesiace.

Február: africká fialka, kolopejka, gardénia

Africká fialka patrí medzi najobľúbenejšie izbové rastliny, len pozor pri zalievaní, aby voda nedopadla na jej listy. Dokáže kvitnúť takmer po celý rok. Ani kolopejka s kvetmi nešetrí.

Po odkvitnutí ju vždy trochu zostrihnite a ona sa vám odmení ďalšou záplavou červených, ružových alebo oranžových kvietkov. To gardénia je trochu náročnejšia a hodí sa skôr pre skúsenejších pestovateľov.

Marec: strelícia, azalka, kamélia

Exotická strelícia dokáže kvitnúť od začiatku jari až do leta, kvety na rastline vydržia po dlhú dobu. Azalka kvitne od januára až do mája, ale pozor, je trochu chúlostivá na zmenu stanovišťa pri kvitnutí.

A kamélia, to je márnivá kráľovná všetkých izbových kvetov. Neznesie ani slabý vánok.

Apríl: Ibištek, tupoušek, starček

Ibištek vás dokáže prekvapiť svojimi nádhernými kvetmi takmer po celý rok, najčastejšie od jari do jesene. Po odkvitnutí ho zľahka zostrihnite.

Zato tupoušek sa nám možno mstí za nie príliš lichotivé meno, ale o jeho pestovaní by sa mali pokúšať iba skúsení pestovatelia. Starček zase patrí medzi krátkoveké izbové rastliny a po odkvitnutí ho väčšina ľudí nemilosrdne likviduje.

Ale prečo mu nedať druhú šancu?

Máj: torivka, olovenec, vrisea

Torivka pokvitne aj úplným začiatočníkom, je veľmi nenáročná a to isté platí aj o vrisee. Olovenec už je trochu tvrdší oriešok, ale jeho kvety blankytne modrej farby za trochu námahy určite stoja.

Cez leto ho môžete pestovať vonku na balkóne.

Jún: gloxínia, mračnák, lopatkovec

Gloxínia sa väčšinou kupuje v plnom kvete, tak jej po odkvitnutí nezabudnite dopriať pokoj na zatiahnutí, pretože sa jedná o hľuznatú rastlinu.

Lopatkovec vám vydrží kvitnúť po dlhú dobu, ale pozor, je citlivý na popálenie od slnečných lúčov. A kvety nenáročného mračnáka vás budú tešiť po celé leto. Pokojne aj na balkóne.

Júl: mučenka, voskovka, begónia

Kvety teplomilnej mučenky patria medzi najkrajšie výtvory prírody a môžete sa z nich tešiť po celé leto.

Voskovky sú snáď najvhodnejšie črepníkové rastliny do tieňa a rovnako tak aj veľkokveté begónie. Na slnku by sa len trápili!

August: brovália, neoregélia, tanierovka

Brovália je sesternica obyčajného zemiaka a jej fialové kvietky dokážu zdobiť rastlinu až desať mesiacov v roku. Aj tanierovka je veľmi vďačná, aj keď trochu krátkoveká črepníková rastlina.

A o nenáročnosti neoregélie sa môžete presvedčiť sami.

September: kolumnea, korálovka, vencovec

Kolumna je málo známa izbová rastlina, ktorá kvitne podľa druhu po celý rok. Na pestovanie je trochu náročná, ale veľmi krásna.

Pod ľudovým menom korálovka sa skrýva nertera. Rastlinka, ktorej hlavnou ozdobou nie sú nenápadné kvety, ale až následné plody, malé oranžové guličky.

Kvety vencovca pripomínajú jazmín, niekedy sa mu tiež hovorí madagaskarský jazmín. Sú jednoducho nádherné a krásne voňajú.

Október: prvosienka čaškovitá, orchidea, lopatkovec

Orchidey v našich domovoch vykvitajú po celý rok alebo vôbec. Sú to kvetinky veľmi náladové a musí im dokonale sadnúť miesto, na ktoré ich posadíte.

Niekedy stačí iba premiestniť kvetináč z jedného okna na druhé a stane sa zázrak. To prvosienka čaškovitá si veľmi nevyberá. Je síce dosť krátkoveká, ale kvitne vytrvalo.

A lopatkovec čiže potulka je snáď najskromnejšia izbová rastlina. Uspokojí sa s málom, či už sa jedná o svetlo, alebo zálievku.

November: zvonček – ženích a nevesta, baklažán, cyklámen

Zvonček s bielymi alebo modrými kvetmi, ženích a nevesta, kvitne na slnečnom alebo polotienistom parapete po dlhú dobu, neuveriteľnou záplavou kvietkov.

Baklažán má síce kvety len málo zaujímavé, ale o to krajšie sú jeho okrúhle, farebné plody. A cyklámen by mali pestovať iba otužilci, ku ktorým sa bude táto rastlina skvele hodiť. Prekúrené miestnosti neznáša.

December: vianočná hviezda, vianočný kaktus, klivia

Vianočné hviezdy zdobia v období Vianoc snáď každú domácnosť, ale len málokto sa o ne vie aj ďalej postarať. Naopak vianočný kaktus má nároky veľmi malé.

Len ho nesmiete veľmi zalievať. Okolo Vianoc začínajú kvitnúť aj prvé klivie. Predtým boli súčasťou snáď každej domácnosti, dnes už ich pestuje len málokto.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!