Umyjem, osuším a takto ich zbieram celú zimu! Budu VÝBORNÝM hnojivom pre moje uhorky
Zdieľať článok na socialných sieťach
Ak chcete v novej sezóne podporiť rast uhoriek, inej zeleniny a okrasných rastlín, začnite zbierať škrupiny od vajíčok už teraz. Sú skvelou živinou pre rastliny, ktoré uprednostňujú zásaditú pôdu.
Dôležité je však vedieť, ako ich správne používať. Ako pripraviť toto prírodné hnojivo a ako využiť úžasné vlastnosti vaječných škrupín? Presvedčte sa sami, že to nie je vôbec ťažké!
Čo robiť s vaječnými škrupinami? Umyte, vysušte a hlavne nevyhadzujte
Vaječné škrupiny sa najčastejšie spracovávajú ako bežný odpad. Ak skončia v kompostéri, je to polovica úspechu. Vyhodiť ich do koša je však mimoriadne premárnený potenciál.
Sú cenné pre našu záhradu. Vaječné škrupiny sú bohatým zdrojom vápnika, ktorý pozostáva najmä z uhličitanu vápenatého (cca 95 %) a v malom množstve obsahujú aj ďalšie minerály ako horčík, fosfor, kremík a ďalšie stopové prvky.
Vápnik je jednou z kľúčových živín potrebných pre rast a vývoj rastlín.
Pridanie vaječných škrupín do pôdy môže prispieť takto:
1. Zlepšiť štruktúru pôdy: Vaječné škrupiny pomáhajú uvoľniť hustú a hlinitú pôdu, čím zlepšujú jej štruktúru.
2. Zabránenie acidifikácii pôdy: Vápnik pôsobí ako prirodzený regulátor pH pôdy. Pridaním vaječných škrupín môžete znížiť kyslosť pôdy.
3. Prísun vápnika: Rastliny potrebujú vápnik pre správny rast buniek, transport živín a udržiavanie bunkovej štruktúry. Nedostatok vápnika môže viesť k rôznym problémom, ako sú zhnité končeky plodov v paradajkách a zdeformované listy.
Vaječné škrupiny – využitie v záhrade
Vaječné škrupiny sa pomerne rýchlo kazia, preto je dôležitá príprava. Musíte z nich "vyprať" proteín, potom ich vysušiť a uložiť do kartónovej škatule.
Je potrebné pripomenúť, že vaječné škrupiny sa pomaly rozkladajú. Preto, aby sa vaječné škrupiny použili ako hnojivo, musia sa najskôr rozdrviť na jemný prášok.
Môžete to urobiť tĺčikom, mažiarom, pomlieť na mlynčeku alebo prebehnúť cez mlynček na mäso. Vďaka tomu sa budú ľahšie rozkladať a budú lepšie absorbované rastlinami.
Vaječné škrupiny rovno do pôdy – nasypte prášok zo škrupín do pôdy okolo rastlín a premiešajte s vrchnou vrstvou. Môžete ho naliať aj do jamky pri sadení rastlín, korene potom účinnejšie využijú hnojivo. Škrupiny tiež chránia korene rastlín pred hlodavcami.
Tekutý koncentrát, škrupinový nálev - rozdrvené škrupiny zalejte vriacou vodou, prikryte a odložte na týždeň. Kvapalina sa zakalí a bude cítiť zápach, ale to neznamená nič zlé, znamená to, že koncentrát je pripravený.
Pred zalievaním rastlín ju zrieďte v pomere 1:3. Ak máme škrupiny na prášok, stačí ich zaliať teplou vodou 1:6. Lúhujte len 24 hodín. Tento nálev neriedime.
Vodu na polievanie rastlín vylejte a prášok niekoľkokrát zalejte čerstvou vodou.
Hnojivo zo škrupín z vaječných škrupín môžeme použiť na paradajky, papriky, baklažány, kapustu, karfiol, brokolicu, ovocné stromy, maliny, černice a okrasné rastliny, ktoré majú vysoké nároky na vápnik.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!