Väčšina záhradných plodín si vyžaduje prípravu na zimu. Medzi prípravné činnosti pred príchodom chladného počasia patrí orezávanie. Niekedy však prerezávanie vašej rastliny na jeseň môže spôsobiť viac škody ako úžitku. To je aj prípad jahôd.

Reklamy

Prečo jahody potrebujú listy na zimu?

Na jeseň, pred príchodom chladného počasia, sa listy jahôd hromadia a zadržiavajú prospešné látky, ktoré chránia rastlinné pletivá pred mrazom. Listy tiež chránia nové listové a kvetné puky pred snehom a mrazom.

Čo sa stane, ak na jeseň ostriháte jahody?

Krík začne míňať energiu na vytváranie novej zelenej hmoty. Rastliny, ktoré nie sú pripravené na chlad, začnú slabnúť a mrznúť, čo môže viesť k ich smrti, najmä ak musia znášať tuhú zimu. A aj keď samotné kríky prežijú zimu, prinesú slabú úrodu a ovocie bude menej kypré a sladké.

Kedy strihať jahody

Najlogickejšie a najsprávnejšie je rezať jahody takmer ihneď po zbere. V tomto prípade bude mať každá sadenica čas na výrobu čerstvej zelenej hmoty, ako aj na akumuláciu potrebných živín a tvorbu pukov na ďalší rok.

Listy jahôd sa orezávajú ostrými záhradnými nožnicami, čím sa zachovávajú mladé listy. Môžu sa kosiť aj na veľkých plochách. Nezabudnite zbierať listy, nenechávajte ich na záhone.

Toto ošetrenie má za cieľ odstrániť staré listy, ktoré ľahko zachytávajú hubové choroby. Preto nechceme, aby na záhonoch ostali napadnuté listy.

Ako pripraviť jahody na zimu – všetky najdôležitejšie jesenné úlohy

Starostlivosť o jahody sa zberom plodov nekončí – aby ste mali dobrú úrodu aj v ďalšej sezóne, musíte sa postarať o sadenice, ktoré sa po odrezaní stihnú pekne postaviť.

Potom môžete vziať výhonky a získať tak nové sadenice.

Čo by ste mali stihnúť urobiť s jahodami na jeseň?

Na jeseň, ale dlho pred príchodom mrazov, môžete ešte odstrániť suché, poškodené a napadnuté listy. Robíme to opatrne, bez narušenia jadra kríka alebo poškodenia zdravých listov. Ide o zníženie výskytu chorôb a škodcov.

Bližšie k mrazu sa oplatí zakryť záhony mulčom. Môže to byť slama, pokosená tráva, borovicová podstielka alebo netkaná textília.

Jahody tiež vyžadujú hnojenie.

Ako hnojiť jahody na jeseň?

Hnojenie jahôd na jeseň je kľúčové, aby sa im poskytli vhodné živiny, ktoré im umožnia prežiť zimu a budú dobre rásť v budúcej sezóne. Tu je niekoľko tipov, ako na to:

Organické hnojivá: Najpopulárnejším organickým hnojivom pre jahody je kompost. Môžete ho rozložiť na povrch pôdy okolo rastlín jahôd. Toto hnojivo poskytuje pomaly sa uvoľňujúce živiny, zlepšuje štruktúru pôdy a navyše poskytuje mulčovanie. Na tento účel možno použiť aj spracovaný hnoj.

Minerálne hnojivá: V prípade minerálnych hnojív sa oplatí použiť viaczložkové hnojivo s nízkym obsahom dusíka. Na jeseň jahody nepotrebujú veľa dusíka, čo stimuluje vegetatívny rast. Namiesto toho sa zameriavajú na vytváranie rezerv na zimu.

Draslík: Draslík posilňuje rastliny pred zimou, pomáha pri odolnosti voči chorobám a škodcom a podporuje zdravý vývoj koreňov. Pre jahody je preto na jeseň dôležité draselné hnojivo (napr. síran draselný).

Vápno: Ak je pH pôdy príliš nízke (kyslé), jahody môžu trpieť nedostatkom vápnika. V tomto prípade je možné vápnenie aplikovať na jeseň.

Vyhnite sa prebytku dusíka: Ako už bolo spomenuté, jahody na jeseň nepotrebujú veľa dusíka. Príliš veľa dusíka môže spôsobiť prerastanie rastlín, čím sú náchylnejšie na choroby a škodcov a môže tiež poškodiť ich schopnosť prežiť zimu.

Ďalšie jesenné kúry

Postrek: Na jeseň sa oplatí postrekovať aj proti chorobám a škodcom, ktorí môžu v zime škodiť rastlinám.

Na jeseň sa však neodporúča pliesť jahody, pretože je príliš ľahké poškodiť koreňový systém rastlín, ktoré sa pred mrazom nestihnú zregenerovať.

Dúfame, že svoje jahodové kríky tak skoro nebudete kosiť. Je lepšie skontrolovať choroby a škodcov a aplikovať jesenné hnojivá. To prinesie rastlinám hmatateľné výhody v budúcej sezóne.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!