Chcete, aby vaše rastliny krásne prospievali a kvitli? Doprajete im adekvátnu starostlivosť. Nemusíte ihneď bežať do obchodu pre špeciálne hnojivo, stačí obyčajná kávová usadenina. Uvidíte, že dokáže divy.

Reklamy

Niektorým rastlinám svedčí hlavne alkalická pôda, iné si lebedia zase v pôde kyslej. A práve pre tieto rastliny je obohatenie substrátu kávovou usadeninou ako životabudič.

Prezradíme vám, ktoré rastlinky sú to. A ktoré naopak pozvanie na kávu neprijmú s povďakom.

Kávová usadenina je pre niektoré rastliny dokonalým životabudičom, pretože obsahuje pre rastliny cenné minerály, ako je horčík, fosfor, dusík a draslík.

Dokonalé hnojivo z voňavej kávy potom zaistí oveľa väčšie olistenie rastlín, bohatšie kvety a podporí ich rast. Základom úspechu je však správne použitie kávovej usadeniny.

Substrát sa vám poďakuje

Kávová usadenina nemá vplyv priamo len na rastliny, ale taktiež výrazne zlepšuje kvalitu substrátu. Robí ho oveľa lepšie priepustným, kyprejším a udrží vlhkosť na dlhšiu dobu.

Pokiaľ ňou obohatíte pôdu, výrazne posilníte mikrobiálny život v záhonoch. Vôňa kávy láka napríklad dážďovky, ktoré sa postarajú o skvelé nakyprenie pôdy.

Zároveň ale odpudzuje slimákov a škodcov z hmyzej ríše, teda svojim rastlinám nevedomky poskytnete aj ochranný štít.

Čo kávou hnojiť?

Skvelá správa je, že kávovú usadeninu využijete ako pri izbových rastlinách, tak aj pri rastlinách na záhone. V oboch prípadoch platí, že je vhodné hnojiť kávou len rastliny, ktoré prahnú po kyslejšom prostredí.

Pokiaľ by ste dopriali šálku voňavej kávy rastlinám prahnúcim skôr po alkalickom prostredí, môžete im výrazne uškodiť.

Záhradní kávomilovníci

Z rastlín, ktoré máte na záhrade, budú kávový večierok milovať hlavne čučoriedky, rododendrony, azalky, paprade, vresy, ruže, paradajky a jahody.

Hortenziám káva svedčí tiež, dokonca má vplyv na sfarbenie impozantných kvetov hortenzií. Po kávovej vzpruhe sa totiž začnú farbiť do modra. Ak potrebujete oživiť unavený trávnik, doprajte mu aj trochu voňavej kávy.

Izbové rastliny v siedmom nebi

Medzi izbové rastliny, pre ktoré je hnojenie kávou veľmi prínosné, patria orchidey. Ak si chcete zaistiť veľké množstvo nádherných kvetov, určite ich o kávovú dobrotu neoberajte.

Radosť hnojivom z kávovej usadeniny urobíte aj toulcovkám, cyklámenám, tučnolistom a vianočnému kaktusu. Poďakujú aj africké fialky.

Komu rozhodne nie?

Pozor na kávový večierok dajte v prípade sukulentov. Mohli by ste o nich prísť. Tie majú radšej zase hnojivo z banánových šupiek. Rovnako tak kávou nehnojte levanduľu, oregano, tymian, majorán a oleandre.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!