Toto ovocie a ďalší odpad zo záhrady rozhodne nedávajte do kompostu, zničíte si ho!

Publikované: 29 októbra 2023Prečítané: 2148Značky: , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Tiež by ste si priali raz na svojej vlastnej záhrade nájsť poklad? Nie je to vôbec vylúčené, aj keď pravdepodobne nepôjde o bájny hrniec plný zlata, ale zdanlivo celkom obyčajný dobre založený kompost splní mnohé vaše priania – teda tie záhradkárske.

Rovnako ako každá činnosť, aj zakladanie kompostu a následná starostlivosť oň chcú aspoň základné znalosti, aby sme sa dočkali takého výsledku, aký môžeme právom očakávať.

Nikoho určite neprekvapí, že je to práve prírodný kompost, ktorý vie so záhradou a budúcou úrodou urobiť doslova divy. Musíme pre to ale aj niečo urobiť.

Kompost nie je skládka

Čo vlastne môžeme bez obáv a s istým úspechom kompostovať a čo sa musí tejto časti záhrady veľkým oblúkom vyhnúť? To je otázka, ktorá mnohých začínajúcich záhradkárov môže prekvapiť. Asi nie je potrebné vysvetľovať, že musí ísť len a iba o prírodný materiál.

Kompost nie je skládka, a tak sem rozhodne nesmie prísť nič plastové, a to ani napríklad samolepky, ktoré ostali na neuvážene zaobstaranej zelenine zo supermarketu, ktorá sa začala kaziť skôr, ako sme ju stačili spotrebovať.

Keď už ju musíme vyhodiť, tak ale len očistenú od ľuďmi dodaných lákadiel alebo napríklad aj cenoviek.

Ako je to so zvieracou podstielkou?

Ak máme domáce zvieratá, potom by sme si mali zapamätať ďalšiu poučku: na kompost patria hlavne rastlinné zvyšky, a to vrátane tých „spracovaných“ zvieratami. Pokiaľ teda budeme čistiť králikárne alebo koterce pre iné bylinožravé zvieratá, môžeme prírodnú podstielku vrátane ich exkrementov na kompost smelo uložiť.

Ak však pôjde o mäsožravce alebo všežravce, musíme pre takýto materiál nájsť iné miesto.

Kompost má byť zdravý

Ak chceme mať zdravý kompost, je logické, že ho len ťažko vytvoríme napríklad z chorobami alebo škodcami výrazne napadnutého ovocia. Takú úrodu radšej odvezieme inam a nebudeme riskovať rozšírenie chorôb v budúcom roku. Rovnako tak si ale musíme dať pozor na úpornú burinu.

Pokosenú trávu a zhrabané lístie (vrátane toho toľko diskutovaného orechového) na kompost ukladať môžeme a nemusíme o tom ani premýšľať.

V prípade burín, ktoré stihli pred pokosením vykvitnúť a vytvoriť semienka, by sme mali byť obozretní a uvedomiť si, že v dobrých podmienkach môže vyklíčiť a narobiť na záhrade veľkú paseku. Občasným prehádzaním kompostu ale takému problému zabránime.

Pozor na živočíšne produkty

Ako je to s mäsom? Aj to sa v malom množstve samozrejme rozloží, ale pokiaľ ho na kompost dáme, riskujeme po prvé naozaj nepríjemný zápach, a potom aj nájazdy mäsožravých šeliem, ako sú kuny a podobne. Takže pokiaľ je to len trochu možné, nemali by sme si takéto možné starosti vôbec prirábať.

Na kompost tiež nepatria šupky z citrusov a ideálne ani cibuľa, pretože podľa mnohých výskumov výrazne spomaľujú proces tlenia a tým aj „výrobu“ kvalitného domáceho záhradného hnojiva.

Okrem toho sa vyvarujme vyhadzovaniu vrecúšok od čaju, ktoré väčšinou nie sú vyrobené z plne rozložiteľného materiálu, aj keď sa tak môže na prvý pohľad javiť.

Poklad pre celú záhradu

Príprava a následné využitie kvalitného kompostu sú dôležitou súčasťou starostlivosti o záhradku, ktorá pod rukami takto zodpovedného majiteľa doslova len pokvitne. A na to sa môžeme skutočne tešiť.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!