Výsadba tují v záhrade nestráca na popularite. Čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre výsadbu živého plotu z týchto kríkov. Vyzerá mimoriadne elegantne a poskytuje ochranu pred zrakmi okoloidúcich. 

Reklamy

Niekedy však vždy zelenému živému plotu niečo chýba, čím celá záhrada stráca na svojom vzhľade. Čo sa dá vysadiť v tieni týchto kríkov?

Plánovanie priestoru záhrady je pomerne náročná úloha a je veľmi ľahké urobiť chyby, vďaka ktorým nebude vyzerať tak, ako by sme chceli.

Tuje zasadené vo forme živých plotov možno nájsť takmer na každom kroku, ale to nie je prekvapujúce, pretože tieto kríky rýchlo rastú a dajú sa ľahko formovať.

Problém začína vtedy, keď chceme vyplniť prázdny a zatienený priestor pred tujami. Existujú nejaké rastliny, ktorým sa bude dariť pod živým plotom z tují?

Čo zasadiť do tieňa pod tuje?

Farebný záhon na pozadí bujne kvitnúcich tují bude vyzerať nádherne a je snom mnohých milovníkov rastlín. Mnoho ľudí sa obáva, že tento nápad stroskotá na tieni, v ktorom si máloktorý kvet poradí.

Iní, ktorí majú radi minimalizmus, veria, že tuje vysadené v záhrade vo forme živého plota sú dostatočnou ozdobou, no nie každý je o tom presvedčený.

Koniec koncov, existujú druhy rastlín, ktoré sa neboja tieňa a skutočne ho milujú . Zasaďte tieto rastliny pod tuje a každý vám bude závidieť!

Všetko závisí od vášho vkusu, ale možností je veľa. Treba si len rozmyslieť, aký efekt chceme dosiahnuť, pretože zelené pozadie s tujou už máme.

Je dôležité pamätať na to, že kvety budú pod stromami suché a tmavé a dôležitá je aj vzdialenosť, na ktorú rastliny od živého plota vysádzame.

Najlepšie je vzdialiť sa aspoň o meter a priestor pod drevinami dobre naplánovať a zohľadniť, či máme čas a chuť vybrané kvety pravidelne polievať.

Zasaďte ich pod živý plot z tuje a budete prekvapení

Dobré rastliny, ktorým sa bude dobre dariť v tieni pod tujami, sú:

Kosatce sú mierne zabudnuté, no mimoriadne pôsobivé kvety s krásnou fialovou farbou, ktorá bude dokonale kontrastovať so zeleňou tují. Pri ich výsadbe v tieni živého plota je dôležité, aby ich korene neboli príliš hlboké , pretože to môže viesť k stagnácii vody, t.j. hnilobe.

Denivke záhradnej sa bude dobre dariť v tieni tuje, dokonca aj na suchom záhone. Mnoho ľudí si tieto kvety mýli s  ľaliami , no sú oveľa odolnejšie a pútavé sú najmä ich listy. Zaujímavé je, že rastú aj tam, kde nie je tráva, takže tuja im neublíži.

Udatník lesný je trvalka, ktorá rastie mimoriadne bujne, no pod tujami bude vyzerať jednoducho nádherne. Ak máme na využitie dosť veľký priestor , táto rastlina ho šikovne zaplní a vysadená pod tujami prežije dlhé roky .

Hortenzie, rododendrony a plamienok , ale aj bergénie, zimolezy a okrasné trávy sú ideálne na pestovanie v tieni tují. Vďaka týmto rastlinám vytvoríme 3D efekt na pozadí zeleného živého plota , ktorý bude pozostávať z rastlín vysadených v kaskáde.

Najlepšie je vysádzať ich od najvyššieho po najnižšie a potom nám spolu s tujami dodajú v záhrade vytúžený „wau“ efekt!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!